MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Sağlıklı Kedilerin Besin İhtiyaçları Nelerdir?

29.04.2020 12:09:37

Büyük kediler vahşi doğada tüm ihtiyaçlarını avlarından karşılayabilmektedir. Kedilerimizde evcil olmalarına rağmen avcı ve etobur canlılardır. Fakat şartlarının doğadan çok farklı olması ihtiyaçlarının bizler üzerinden karşılanması ve kimi zaman sahiplerinin yanlış bakım yöntemleri onların gelişimi açısından yanlışa sürükleyebilmektedir. Sağlıklı ve doğru kiloda kalmaları ihtiyaçları olan dengeli beslenmeyi sunmak adına aşağıdaki bilgiler ve kedilerin nelere ihtiyacı olduğunu anlamanız mama ve onlara besin seçiminde bilgi dağarcığınızı kesinlikle katlayacaktır.

Kemik Gelişimi ve Desteği için Mineraller

Kedilerin gelişimi konusunda diş çene ve kemiklerin gelişimi konusunda mineraller oldukça önemlidir. Fazla alınması halinde emilmesi zor olacağı için faydadan çok zarar getirecektir. Taze balık, ciğer ve tahıl içeren bazı besinler kediler için sağlıklı mineral kaynakları olabilir. Kedilerimizin ihtiyaç duyduğu temel mineralleri ise şu şekilde sıralayabiliriz, kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum. Ek olarak demir, çinko, selenyum ve manganez de eser miktarda ihtiyaç duydukları mineraller içerisinde sayılmaktadır.

Güç İhtiyacı İçin Protein

Protein gelişim ve sağlık açısından kedilerin temel ihtiyaç piramidinin tepesinde bulunmaktadır. Kas gelişimi enerji ve güç ihtiyaçlarını sağlamak adına günlük yeteri kadar protein aldığından emin olmalısınız. Canlı dokuların çoğunun ihtiyacının bulunduğu proteinler evcil dostlarımızın zinde ve hareketli olmaları için gerekli temel amino asitleri sağlar. Farklı proteinler ve hepsinin farklı işlevleri bulunmaktadır. Et ve balıklarda aynı doğadaki gibi evcil dostlarımızın hayvansal protein ihtiyaçları karşılanmaktadır. Ayrıca birçok tahıl ve maya içeren kedi mamasında bitkisel protein ihtiyaçlarına cevap verilmektedir.

Sağlıklı Büyümek için Vitaminler

Gelişim ve sağlıklı bir hayat sürme açısından vitaminlerin önemi büyüktür. Görme yeteneği, metabolizma ve kemik büyümesi konusunda destek veren konumdadır. Vücudun birçok ihtiyacına cevap veren vitaminlerin vücudun kendini daha hızlı ve kolay iyileştirmesine de yardımcı olur.

Sindirim Sistemi Sağlığı için Lif ve Karbonhidratlar

Mısır, pirinç ve buğday gibi tahıllar çoğu zaman kedilerin karbonhidrat ihtiyacı karşılayan kaliteli besinlerdir. Kedilerin yediği bu besinlerin enerji kaynağı ya da depolanacak kaynak olarak saklanması beklenir. Lif sindirim sisteminin çalışmasını ve düzenli işlevini sürdürmesine destek sağlar. Çok daha rahat dışkı yapması konusunda kedinize yardımcı olur.

Güzel Bir Yaşam için Temel Yağ Asitleri

Temel yağ asitleri kediler için ekstra enerji kaynağıdır. Ayrıca yedikleri besinin çok daha lezzetli ve keyifle yenilebilir hale gelmesini sağlar. Üreme yolları metabolizma sağlığı cilt ve kürk parlaklığına dair kedinin vücudunun bu temel yağ asitlerine ihtiyaçları vardır. A, D, E ve K vitaminlerinin vücutta dolaşımına yardımcı olur.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar