MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Amerikada Evcil Köpekte Koronavirüs Tespit Edildi!

29.04.2020 09:54:34

Tüm Avrupa ve Dünyanın 2019 yılının son aylarından itibaren verdiği koronavirüs salgınına karşı mücadele her alanda devam ediyor. Tedavi yöntemi ve aşıların bulunması yönünde çalışmaların son aşamalarına gelindiği ve hala bilim insanlarından kesin olarak başarılı sonuçlar alındığına dair sevindirici gelişmelerin açıklanmasını birçok insan dört gözle bekliyor. Fakat Amerika Birleşik Devletlerinden ürkütücü bir haber geldi. Bir evcil köpekte koronavirüs tespit edildi!

Kuzey Carolina'ya bağlı Duke Üniversitesinden yapılan çalışmanın sonucunda katılımcı bir ailenin Pug cinsi evcil köpeğinde virüs tespit edildi. Geçtiğimiz aylarda da başka bir köpekte Covid-19 tespiti yapılmıştır. Tüm dünyayı şoke eden bu çalışma sonucunda açıklama yapan yetkililer ise köpeğin hastalığı nasıl kaptığı konusunda araştırmalarına devam ettiklerini söyledi. Yeteri kadar bilgilerinin olmadığını belirten yetkililer yaptıkları araştırmalar neticesinde köpeğin hastalığa nasıl yakalandığı tespit edeceklerini belirttiler. Winston isimli bu köpeğin test sonucunun pozitif çıkması sonucu evin diğer üyelerinin de testlerinin pozitif çıkması şaşırtmadı. Virüse yakalanan köpeğin halsiz tavırları hapşırma ve nefes almada zorlanma yaşanması dikkat çekici belirtilerdi. Ayrıca bir sabah yemeğini de bitiremediğini belirttiler.  Amerikan Veteriner Hekimleri Derneği Başkanı Dr. John Howe ise bu konu hakkında yaptığı açıklamada "Winston'un virüslü bir kişiyi ya da bir şeyi yalaması sebebiyle test sonucunun pozitif çıktığını bunun onun kan dolaşımında ciddi manada koronavirüs olmadığını ve korkulacak bir şeyin henüz olmadığını belirtti.

Yetkililer daha önce yaptıkları açıklamalarda evcil dostlarımızın bizlere virüs bulaştıramayacağını kesin dille belirtirken bu konuda herhangi bir endişe duymamalarını dile getirdi. Gerekli önlem, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyduğumuz taktirde bu zorlu ve sıkıntılı günleri aşacağımızdan kimsenin bir şüphesi bulunmamaktadır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar