MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin Hoşlanmadığı Kokular Nelerdir?

30.04.2020 10:26:50

Köpeklerin koku alma duyusu ve gücü biz insanlardan kat be kat güçlüdür. Bizlerin hoşuna giden ve koklamaya bayıldığımız bazı kokular köpekleri fazlasıyla rahatsız edebilmektedir. Rahatsız olmalarının yanında bu kokuya devamlı maruz kalmaları yüzünden burunları tahriş olabilmektedir.

Kokuları hem fazlasıyla yoğun alma yetisine sahipken hem de çok daha uzaktaki kokuları net olarak algılayabilirler. Doğada bu durum çok işlerine yararken evcil yaşamda her zaman mutlu olduklarını söyleyemeyiz. Bizlerin koklamaya bayıldığımız tatlı ve güzel kokular çok hoşumuza giderken köpeklerin nefret edebileceğini göz ardı etmemelisiniz. Onların koku hafızası da bizlerden güçlü olduğu için hoşlanmadıkları ve uzak durmaya çalıştıkları kokulara göz atalım.

Naftalin

Her annenin evinde bulundurduğu ve çamaşırları korumak için kullandığı naftalin koku olarak köpekleri ziyadesiyle rahatsız edici olabilir. Küçük toplar halinde olan bu maddenin kimi zaman yutulması halinde köpeklerimizi öldürecek seviyede zararlı olabilir. Oldukça zararlı olan naftalinlerin rahatsız edici kokusu kadar kendileri de köpekler için zehirlidir. Karaciğer ve sinir sistemine karşı köpeklere zarar verebilir.

Sirke

Salatalarda kullandığımız sirkeyi çoğu evcil hayvan sahibi evlerinde temizlik malzemesi olarak da kullanmaktadır. Bu malzeme hijyen açısından büyük fark yaratsa da köpeklerimizin burunları bu kokuya pek dayanamaz. Bu alışkanlığımızı normal temizlik malzemeleri ile değiştirerek sirkeyi en azından salatalarımızda tutmak naçizane bir tavsiye olacaktır. Evi komple temizlemek yerine kedi ve köpeklerde çok kullanılan bir yöntem olan evin çiş yapmasını istemediği köşenizi bu şekilde koruyabilirsiniz. Sirke doğal bir ürün olup zarar vermez fakat köpeklerin kokusundan hoşlanmadıkları da çok açık!

Amonyak

Köpeklerin burnunu tahriş eden ve sürekli hapşırmaya meyleden bir kokudur. Son derece rahatsız edici bir koku olması ve köpeklerin bu kokunun olduğu ortamdan uzak durmayı istemelerine yol açar. Yüksek oranda kimyasal olan bu koku köpeğinizin burnunda tahriş yaratabilir.

Acı Biber

Köpekleri tadı ve kokusu fazlasıyla rahatsız eder. Herhangi bir alanda köpeğinizi uzak tutmak isterseniz bunu önlem olan kullanmanız çoğu evcil hayvan sahibi tarafından denenen bir yöntemdir. Acı biber burunda istemsiz kaşıntı nefes yollarında tıkanıklık hissi ve sürekli hapşırma etkisi yapabilir. Biberle elinizle temas ettiğinizde yıkamalı onun yediği yemeklerde acı biber olmasına dikkat etmelisiniz. Her ne durumda olursa olsun evcil dostunuzu sevmeden önce ve sevdikten sonra ellerinizi iyice yıkamalısınız.

Turunçgiller

Kokusu bizlere mutluluk huzur ve sevinç aşılarken satın aldığımız birçok malzemenin de bu kokuları içermesine özen gösteririz. Köpekler bu kokulardan hiç hoşlanmazlar. Özellikle zemin temizleyici ve temizlik malzemelerinizde bunu içeren ürünleri tercih etmemeniz köpeğinizi daha fazla huzursuz etmeyecektir. Çok güçlü gelen turunçgiller kokusu köpeklerin burun deliklerinde tahriş ve hava yollarına da zarar verebilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar