MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Rottweiler Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

14.10.2022 11:48:38

Rottweiler cinsi köpek dostlarımız dünya üzerinde bilinen en eski evcil köpek cinsleri arasında yerini almaktadır. Özellikle de kökenleri dolayısı ile Roma İmparatorluğu'na kadar dayanan kökenleri bulnur. Roma orduları savaş sırasında yanınıda seyahat zamanında ihtiyaç duymuş oldukları et tüketimi için götürdüğü sığırları koruyabilmek adına Rottweiler cinsi köpek dostlarımız ordulara eşlik ederdi. Rottweiler cinsi köpekler ismini Almanya topraklarında bulunan Rottweil ismi verilen bölgeden aldığı bilinmektedir. Rottweiler cinsi köpek dostlarımız aslında çobanlık görevi gören Rottweiler cinsi dostlarımızın ne kadar dayanıklı ve uzun süren yolculuklara karşı mükemmel direç gösteren bir ırk olduğunu gösteriyordu. Her ne kadar güçleri, günümüzdeki hayvanseverleri etkiliyor olsa da oldukça sevgi dolu ve onlara bakan kişilere, aile üyelerine karşı son derece sadıktır. Günümüz içerisinde bilinen, sahiplenilme konusunda hızla tercih edilen bir cinstir.

Rottweiler Cinsi Köpek Karakter Özellikleri

Oldukça iyi huylu olan Rottweiler cinsi köpek dostlarımız uysal tavırlar sergilemekten kaçmazlar. Onlara bakan kişilere ve aile üyelerine karşı son derece itaatkar, sadık ve söz dinleyen bir ırktır. Görev bilincini her zaman yerine getirmek amacıyla yaşar. Özgüvenli bir tür olan Rottweiler cinsi köpek dostlarımız ciddi ve korkusuz olmaları ile bilinir. Her türlü tehlikeye özellikle söz konusu sahibi ise korkmadan ve düşünmeden atlayabilirler. Köklü ve çok eski bir kökene sahip olmaları sebebi ile bazı kalıplaşmış karakter özellikleri vardır. Bu sebeple henüz yavruyken direkt olarak sosyallik eğitimine başlamanız çok iyi olacaktır.

Neticede ev köpeği ya da süs köpeği olarak bilinmezler. Mükemmel zekaları, kaslı vücut yapıları sayesinde iş köpeği yani arama ve kurtarma çalışmalarına katkı sağlayacak bir ırk olarak yetiştirilir. Eğer apartman için büyütülecek bir Rottweiler cinsi köpek dostumuzu istiyorsanız yavruyken sahiplenmeli ve ona göre eğitimler vermelisiniz. Rottweiler cinsi köpek dostlarımız dışarıdan tehlikeli gibi görünsede koruyucu ve sadık bir tavra sahiptir. Ayrıca tehlike sezdiğinde oldukça agresifleşebilirler. Henüz yavruyken sosyalleştirme eğitimlerine başlamalısınız.

Rottweiler Cinsi Köpek Bakımı

Rottweiler cinsi köpek dostlarımızı bakmak istiyorsanız ilk olarak edinmeniz gerekecek şey köpek tasması olacaktır. Rottweiler cinsi köpeklerin enerjilerini atmak için dışarı çıkardığınızda mutlaka kontrol sizde olmalıdır. Aksi halde Rottweiler cinsi köpek dostlarımızı sinirlendiren bir husus olduğunda yakalamanız pek mümkün olmayabilir. Eğer onları bahçeye bağlar ve yalnız bırakırsanız agresif olacaklardır. Tüylerinin kısa olmasından dolayı bakımı kolaydır. Rutin veteriner kontrollerini unutmamalısınız.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar