MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Ragdoll Kedisi Tarihçesi Karakteri ve Bakımı

13.04.2020 13:03:44

Baskın evcil karakteri ve muhteşem görüntüsüyle 1960 yılında ortaya çıkan bu kedi tam bir ev olarak tercih edilmektedir. Doğru eğitildikleri taktirde ilgi çekici oyunları ve komutları öğrenebilme zekasına sahiplerdir. Amerika kökenli bu kedilerin ilk kez dünya tarafından tanınması ise 2000'li yılları bulmuştur. Gören her insanı etkisi altına güzelliğini çok fazla anlatmaya gerek yoktur. Yumuşak karakteri sayesinde insanlarla kolayca anlaşabilir. Büyük kedi ırkları arasında da yer olan Ragdoll kedileri hakkında detaylara geçelim.

Ragdoll Kedisi Tarihçesi

İlk defa California da Ann Baker'in kurduğu vakfın çalışmaları üretilip tüm ülkeye tanıtıldı. Safkan olmayan gri ve açık renklere sahip uzun tüylü bir kediden üreyen yavruların bu kedilerin ataları olduğu biliniyor. Gen havuzunun ve safkanlığının korunması amacıyla yoğun çalışan bu grubun ırkın üretimi aşamasında çok fazla dikkat gösterilmiştir. İlk kez bu kediler 1993 yılında tanınmakla birlikte tüm dünya tarafından tanınması ve popüler hale gelmesi ise 2000 yılına kadar sürdü.

Ragdoll Kedisi Karakteri

Diğer kedilerin aksine oldukça yumuşak huylu ve hareketlidir. Kucağa alındığı zaman herhangi bir huzursuzluk yaşamadan tamamen kontrol sizin sevmeniz için size bırakabilir. Sahiplerine karşı oldukça ilgili ve sevgi dolu olan bu kedi ırkının kapıda sizi beklemesi çok da şaşırtıcı olmayacaktır. Seslere ve rutin alışkanlıklara çabuk uyum sağlayan Ragdoll kedi ırkı şaşırtıcı şekilde eve geliş-gidiş saatlerinizi öğrenebilir. Oyun oynamayı ve sahipleriyle yakın temas kurmayı fazlasıyla sever. Eğitmeniz halinde farklı oyun tiplerini öğrenebilir. Köpeklere benzer zekâsı bulunan bu kedi ırklarının ev içerisinde yavru köpek gibi sizi takip etmesi şaşırtmamalıdır. Kişilikleri kedinin karakterine bağlı değişiklik göstermekte olup sayılan özelliklerin hepsi görülebileceği gibi hiçbirisi de kedinizde bulunmayabilir.

Ragdoll Kedisi Fiziksel Özellikleri

İri kedi ırklarından biri olduğunu 3.6kg'dan 9kg ağırlığa kadar ulaşabilmesi sayesinde anlayabiliriz. Uzun ve yumuşak tüylü bir kedi olmasının yanında 3 ana renkte görülebilmektedir. Beyaz eldivenli, eldivensiz ve tek renkliler. Gözleri safir mavisi olup, nadir şekilde başka göz rengine sahip olması olasıdır. Standart olarak ırkın karakteristik göz rengi mavidir. Tüy renkleri mavimsi, çikolata veya kahve-lila olarak görülebilir. Sesleri cüsselerine göre çok kısık olan bu kedilerin 12-15 yıl arası bir yaşam süresi bulunuyor.

Ragdoll Kedisi Bakımı ve Sağlığı

Uzun tüylerini taramak bakım konusunda ilk alışmanız gereken durumdur. Düzenli taramak tüylerinin daha güzel ve daha az tüy yutmasına yardımcı olacaktır. Yumuşak bir karaktere sahip olması da bu bakım esnasında sizlere kolaylık sağlayacağının bir başka güzel kısmıdır. Kulak temizliği de birçok kedi sahibi tarafından atlanılan bir durum olmakla birlikte rutin temizlik ve bakım listemize bu kedilerde eklenmesi gereken bir husustur.

Genel olarak sağlıklı bir ırk olmasına rağmen birçok kedide görülebilecek sağlık sorunları yaşayabilirler. Oyun oynamayı sevmelerine rağmen çok fazla enerjik ve hareketli kediler değillerdir. Buna bağlı olarak aşırı kilo almaya bağlı olarak sağlık sorunları yaşayabilirler. Uzun tüylü olması sık tüy yutma sorunu yaşamasına neden olabilmektedir. Sanıldığından çok daha ciddi problemleri tetikleyen bu durum karşısında kedi çimi ya da sindirim rahatlatıcı macun takviyesi yapmanız gerekmektedir.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar