MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Hayvanat Bahçelerinin Kapanmasıyla Stresten Kurtulan Pandalar 10 Yıl Aradan Sonra Çiftleşti

14.04.2020 10:14:18

Dünyanın neredeyse her ülkesi son 4-5 aydır virüs salgını ile mücadele etmekte olup bu sebeple birçok insan karantinada ya da sosyal izolasyon sebebiyle evlerinde çıkmamaktadır. Boşalan caddeler, eğlence merkezileri, çalışmaya ara veren fabrikalar derken dünyada hava kirliliğinin azalması ve ekosistemin dengesinde taşların yerine oturmaya başladığı günümüzde Corona virüs salgını hızla yayılırken, sevindirici gelişmeler de yaşanmıyor değil.

Kimi ülkelerde zorunlu olarak bu uygulamalar kimi ülkelerde gönüllülük esasına dayalı olarak insanlar dışarı çıkmamaktadır. Birçok ülkede kafelerin, restoranların, barların, tiyatro ve sinemaların ziyaretçi almamasının yanında hayvanat bahçeleri de kapalı durumda. Hong Kong'da karantina kurallar çerçevesinde kapalı bir hayvanat bahçesi 2 aydır ziyaretçi almıyor. Boş kalması ise tamamen pandalara fayda sağladı. 10 senedir çiftleşemeyen pandalardan sevindirici haberler geldi.

Salgın sadece insanların değil tüm evcil, doğal alanlarında ve (ne yazık ki) hayvanat bahçelerinde yaşayan hayvanların yaşamlarında da değişikliğe neden oldu.

İnsan kalabalığının azalması ve hayvanların kendilerini çok daha fazla rahat hissetmesi 10 senedir çiftleşemeyen pandaların Hong Kong’daki Ocean Park hayvanat bahçesinde rahat ve stresten uzak çiftleşebilmelerinin önünü açtı.

Yetkilerin bu konudaki uzman kişilerin yaptığı ve denedikleri tüm çalışmalara rağmen 10 senedir pandalar çiftleşemiyordu. Başarılı çiftleşme sonucu bu durumun yapay döllenmeden çok daha olumlu sonuçlar doğuracağını bildirdiler.

Dişi panda Ying Ying'in suda vakit harcaması sonrası ve erkek panda Le Le'nin etrafa çiftleşme belirtileri olan izler bırakması ve dişiyi takip etmesi yetkililerin çiftleşme konusunda birbirlerine işaretler gönderdiklerini dair ilk belirtiler olduğunu belirttiler.

Hamilelik belirtilerinin Haziran ayı gibi gözlemleneceğini söyleyen yetkililer başarısız olma şanslarının da olduğunu söylemeden geçmediler. Bebek pandanın gelmesi için dişi pandayı takibe alan görevlilerin ülkelerine ve dünyaya mutlu haberi vermek için sabırsızlandığı da söylemeden geçmeyelim.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar