MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Corona Virüs Konusunda Evcil Hayvan Sahiplerine Tavsiyeler

13.04.2020 11:10:16

Corona virüsle yaşadığımız sıkıntılar sonrası, evcil hayvanlarımızın da hayatlarını etkiledi. Avustralya’daki Sydney Üniversitesi veterinerleri yaptıkları açıklamalarla evcil hayvan sahiplerinin yapması gerekenler konusunda herkese tavsiyelerde bulundu. Onları öpmeye çalışmamak, dokunmadan önce ve sonra ellerimizi mutlaka yıkamamız konusunda uyarılarda bulundular.

Bu konudaki uzman araştırmacıların yaptığı çalışmalar neticesinde ülkelerinin dışında birkaç hayvanda görülen testin pozitif çıkmasına üzerine evcil hayvanlarda bulaşıcılık üzerine 2 çalışma projesi yürütülmeye başlandı. Fakat araştırmalar sonucunda virüsün kediler ya da köpekler üzerinden değil insandan insana yayılmasının kesinliği tekrar onaylandı. Yine de her şeye karşı hijyen kurallarını aksatmadan hayvanlarımıza yaklaşırken de dikkatli olmamız gerektiği konusunda uyarılarda bulunuldu. Uzmanların yaptığı açıklamalarda ise "Evcil hayvanlarımıza dokunmadan önce ve sonra el hijyenine dikkat etmek önemli. Sakin kalmak ve sağduyulu olmamızın önemine dikkat çeken uzmanlar virüslerin evcil hayvanlarla alakasına dair vaka sayısının çok az olduğunu hatırlattı."

Başkalarının hayvanlarını sevme konusunda da dikkat etmemiz gereken bu günlerde halka açık alanlarda köpekleriyle yürüyüş yapan insanlardan ve onların evcil dostlarından bir süre uzak kalmamızda fayda bulunmakta. Sosyal mesafeyi koruma konusunda her ne olursa olsun unutmamakla birlikte ellerimizi yıkamadan herhangi bir hayvanı sevmememiz ve onları öpmemeye dikkat etmemiz konusunda ise uzmanların uyarı devam ediyor.

Evcil Dostlarımızı Corona Virüsünden Koruma Konusunda Tavsiyeler

  • Yüzünüzü evcil dostunuzun yüzüne ve tüylerine sürmemeye dikkat edin.
  • Evcil dostunuza dokunmadan önce ve sonra ellerinizi yıkamayı asla unutmayın.
  • Siz veya aile üyelerinizden birisi herhangi bir gribal enfeksiyon ya da virüsten etkilendiyse evcil hayvanınıza temasta bulunmayı derhal kesin.
  • Evcil dostunuzun veteriner muayenesi gerekiyorsa girdiğiniz ortamdaki sosyal mesafeyi korumayı asla unutmayın.
  • Evcil dostunuzu düzenli olarak bu süreçte yıkayın.
  • Tüylerinin taranması ve düzenli tırnak kesimini atlamadan devam ettirin.
  • Her ne kadar onları çok sevsek de ev içinde dahi aramızda mesafe koymaya çalışalım.
  • Evcil dostlarımızın eşyalarını ve çok sevdiği oyuncakları sık sık temizlemeye özen gösterelim.
  • Evcil hayvanlarımızın da ailenin birer bireyi olduğunu unutmadan onların da sağlığını kendimiz kadar düşünmeli ve dikkat etmemiz gerektiğini asla aklımızdan çıkarmayalım.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar