MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Neden Böcekleri Avlamak İster?

10.04.2020 13:38:41

Kedilerin, kelebek ve bir takım uçan ya da yerdeki böcekleri avlama isteği, takip etmesi çok sık karşılaştığımız bir durumdur. Peki bunun arkasında yatan sebep ne olabilir? Ya da onların bu hareketleri tamamen içgüdüsel olup farklı bir amaçla mı bu hareketleri gerçekleştiriyor. Kedi ve köpeklerin birbirinden farklı hareketleri ve davranışları olduğunu anlamak için tabi ki uzman olmaya gerek yoktur. Evimizde beslediğimiz ya da sokaktaki kedileri gözlemlediğimizde bu duruma sıkça rastlamaktayız.

Kediler Neden Böcek Avlamaktadır?

Kedilere sunduğumuz sıcak bir yuva, mama, su ve sevgi karşılığında onlarda minnettarlığı bizlere göstermek amaçlı küçük sürprizler yapıyor olmaları belki de avlanma ve avlanmaya her dair hazırda olmalarının bize karşı hediyesi gibi olmaktadır. Kedilerin avlanması ve bu iç güdüleri doğuştan bir özellik olup bunu yapmaya bayılırlar. Onlar için çok normal bir aktivite ve spordur. Canlı bir böcek avlamak onlar için peluş fareler, tüylü ya da sesli topları kovalamaktan çok daha zevklidir. Takip etmek kovalamak ve yakalamak onların en sevdiği hobilerin başında gelir. Oyuncaklarla ilgisini ve avlanma iç güdüsünü belirli bir süre köreltebilirken gerçek bir böcek avlamak ise onları heyecandan deliye çevirebilir. Kediler günlük olarak avlanmaya karşı özlem duymaları yüzünden bu tip davranışlar sergiliyor bile olabilirler. Öldürdüğü ya da yakaladığı böcekleri yeme amaçlı avlamadığını da anlamanız çok uzun sürmeyecektir. Herhangi bir böcek yakalayan kedi onunla oynar, ağzına götürür ya da patileyerek ne olduğunu incelemeye çalışır. Kedi sahipleri olarak bu tarz böceklerin evcil dostlarımızın sağlığına dair herhangi olumsuz bir etkisi olup olmayacağıdır.

Böcek Yemek Kedilerinin Sağlığına Zarar Verir mi?

Kedilerin protein ihtiyacı yüksek miktarda olup hayatta kalmaları ve yaşamlarını daha sağlıklı geçirmeleri için oldukça önemlidir. Kullandığımız kuru mamalarda dahi bitkisel protein miktarıyla hayvansal protein miktarına bakarak seçim yapmamız oldukça önemlidir. Vahşi doğada yaşayan kediler böcek dışında fare tavşan kuş ve bir takım sürüngen hayvanları avlayarak yemektedirler. Böcek avlama ve yeme alışkanlığı tamamen davranışsal olarak genlerinde kodlanmış bir durumdur. Böcek yemesinde risk faktörü her zaman olacaktır. Böceklerin içerisinde bulunan iç parazitlerin kedilere minimum seviyede de olsa tehlike oluşturabileceği asla ve asla göz ardı edilmemelidir. Endişe edici bir durum olmasa da kedinizin bilinmeyen böcekleri yemesine müsaade etmemekte fayda vardır. Bu tür böceklerde kedinizi hasta edebilecek virüs ve parazit tehlikesi her zaman olabilir. Olabildiğince onları korumak ve gözetim altında tutmak olası sağlık sorunlarına karşı iyi bir önlem olacaktır.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar