MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Dünya Sağlık Örgütü Açıklaması Evcil Hayvan Sahipleri Dikkat!

10.04.2020 10:32:46

Evcil hayvan sahiplerinin merakla beklediği sorunun yanıtladı yavaş yavaş bilim insanları tarafında cevaplanmaya çalışılıyor. Dünya Sağlık Örgütü yaptığı çalışmalar neticesinde evcil kedi ve köpeklerden insanlara koronavirüs geçmediğini tekrar yineledi.

Tüm dünyayı kontrolü altına alan ve birçok insanın evlerinde karantina günleri yaşamasına neden olan coronavirüs haftalar önce Çin'in Wuhan kentinde meydana çıkmıştır. Covid-19 olarak da bilinen bu virüs tipinin hayvanlardan insanlara bulaşıp bulaşamayacağı en çok merak edilen konuların başında gelmekteydi. Konuyla ilgili açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü yetkililerinden Maria Van Kerhove virüs bulaştırma konusunda evcil hayvanların herhangi bir taşıyıcı olduklarının saptanmadıkları gözlemlendi. Ancak virüs taşıyan bir insan üzerinden enfekte olabileceklerini söyledi. Bir diğer bilim insanı Mike Ryan ise onların da bizim gibi bu zor günlerin kurbanı olduklarını dile getirdi. Science dergisinde bu konuyla alakalı yapılan çalışma ve makalede ise araştırma sonuçları bizlerle paylaşıldı. Ocak ve Şubat aylarında yapılan çalışmada evcil hayvanlarla bir takım kümes hayvanları virüse karşı maruz bırakılmak suretiyle bulaşma ihtimali gözlemlendi. Bu çalışmanın sonucunda kedi ve dağ gelinciği hayvanına bulaşma seviyesi diğer kümes hayvanları ve köpeklere nazaran daha yüksek olduğu görüldü. Bunun en büyük sebebi ise kedilerin havadaki enfeksiyonlara karşı daha hassas ve duyarlı olması olarak belirtildi.

Çalışmalar sonucunda solunum damlacıkları üzerinden birbirlerini de enfekte edebilecekleri düşünülen kedilerin insanlara virüs bulaştırdığı yönünde bir veri elde edilemedi. Birkaç vaka dışında da kedi ve köpeklerin taşıyıcı özellik gösterdiği konusunda da henüz kesin bir kanıt bulunmuyor. Ancak Covid-19 virüsüne yakalanan insanların karantina zamanlarında evcil hayvanlarından da uzak durmaları gerektiği belirtiliyor.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar