MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi ve Köpekler Genital Bölgelerini Neden Yalama İhtiyacı Duyar?

9.04.2020 13:09:45

Kedi ve köpekler salyalarında bulunan özel mukus ve zımparamsı dilleri sayesinde yalayarak vücudunun her bölgelerini temizleyebilirler. Bu içgüdüsel bir davranış olup günün her saati gerçekleştirebildikleri bir rutindir. Vücutlarını toz kir keneden temizlemelerine yardımcı olur. Vücudunun her bölgesini yaladıkları gibi kimi zaman cinsel organlarını da yaladıklarına sıkça şahit olmaktayız. Bu anormal bir durum olmayıp kendi doğal bir hareketleri olarak kabul görebilir. Vücudun herhangi bir bölümünü yalamaları onların temizlik ihtiyaçları olmasının yanında genital bölgelerini fazla yalaması idrar ve dışkılarını kendilerinde temizleme ihtiyaçları olmakla beraber eğer normalden fazla bu harekete devam ediyorsa bazı sorunların işareti olarak görülmeye başlanabilir.

Kediler bu temizlik rutinini köpeklere göre çok daha sık ve uzun süreler yapmaktadır. İkisini kıyasla kedilerin çok daha temizlik düşkünü olduğu birçok hayvan severin bildiği bir konudur. Kediler için çok sık yalamanın rahatsızlık seviyesine ulaşması idrar yolu enfeksiyonlarının ya da tıkanıklığının habercisi olabilir. Bu tip rahatsızlık yaşayan kedilerin temizleme amacından farklı yalama ihtiyacı hissetmeleri olası bir davranıştır. İdrar yolunda oluşan kristaller ve enfeksiyona bağlı bir hastalık olabileceği düşünülebilir. Sıklıkla idrarını yapmak için kuma gitse de pozisyonu almasına rağmen canının acıması nedeniyle ihtiyacını göremezler. Kumu karıştırır içine girer çıkar fakat idrarını yapmaya çalışırken acılı şekilde miyavlar. Erkek ya da dişi kedi fark etmeksizin bu durumu görmeniz halinde acilen veterinere gidip gerekli test ve kontrollerin yapılmasını sağlamalısınız.

Köpeklerde de içgüdüsel olarak bu genital bölgeyi yalama özellikle tuvalet ihtiyacı sonrası normal olarak görülebilir. Kedilere nazaran çok daha az kendilerini yalama hareketini gerçekleştirirler. Yetişkinliğe adım atan ve çiftleşme vaktinin geldiğini hisseden köpekler bu hareketi farklı amaçla yapabilmektedir. Kimi zaman penis ucundan sarım-yeşilimsi bir akıntının geldiği ve evcil dostunuzun onu yalamasıyla karşılaşabilirsiniz. Bu akıntı çiftleşme dürtüsü yaşayan köpeklerden gelen bir akıntı tipidir. Dişi köpeklerde ise kızgınlık evresinde vulva çevresinde gelen akıntıları yalama isteği zaman zaman görülebilir. Dikkat edilmesi gereken nokta iltihap ya da akıntısının çok fazla gelmesidir. Tuvalet ihtiyacı sonrası onların temizlik ihtiyacı sonra görülebilirken aksi durumlarda evcil dostunuzu gözlem altına almalısınız. Vulva dişi köpeklerde boşaltım ve üreme sisteminin dış kısmına verilen addır. Köpeklerin sıkça vulva ve çevresini yalaması zaman zaman tahrişe bağlı rahatsızlığa neden olabilir. Bu tip durumu çık sık yaşamanız halinde köpeğinizin dikkatini dağıtmak faydalı olabilir. Çok fazla ve canı yanarcasına yalama hareketine devam ediyorsa acilen veterinere gitmeniz gerekebilir. Vücuduyla alakalı bir şeylerin ters gittiği evcil dostlarımız konuşamasalar da hal ve hareketleriyle her zaman bizlere gösterirler.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar