MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Ragdoll Cinsi Kediler ve Özellikleri

8.02.2022 12:01:32

Bilindiği üzere kediler, çok fazla türü, çeşidi olan canlılar. Bu yazımızda Ragdoll cinsi kediden ve özelliklerinden bahsedeceğiz.

 Kediler ve köpekler insanlar tarafından en çok sahiplenilen canlıların en başında geliyor. İnsanların hayvanlarla aynı evde yaşamaya başlaması ve onları evcilleştirmesi uzun zaman öncesine dayanıyor. Uzun yıllar boyunca da kediler, köpeklerle insanların dostluğu devam edecek gibi görünüyor. Dünya üzerinde oldukça fazla kedi türü var. Ragdoll cinsi kediler ilk kez 1960 senesinde Ann Baker isimli bir kişi tarafından yetiştirildi. Ragdoll ismini almasının sebebi, yürürken topallayan ilk üyeler.

Ragdoll Cinsi Kedilerin Fiziksel Özellikleri

Ragdoll cinsi kediler genel olarak mavi gözlüdür. İri yapılı olan Ragdoll cinsi kedilerin ağır kemikleri var ve tam boylarına ulaşmaları neredeyse üç yıl sürüyor. Kaslı vücut yapılarıyla dikkat çekiyorlar. Maine Coon Cats gibi Ragdoll cinsi kedilere nazik dev lakabını takanlar olur. Hayatı boyunca otuz kiloya kadar çıkabilir. Fakat ideal kilosu erkek kediler için 15-20 pound, dişi kediler içinse 10-15 pound aralığındadır.

Ragdoll Cinsi Kedilerin Karakter Özellikleri

Ragdoll cinsi kediler son derece kibar ve naziktir. Oldukça arkadaş canlısı ve sevgi dolu bir kedidir. Hatta nazikliği bazen ona kedi olduğunu bilmiyormuş gibi bir hava katar. Kendilerini evcil hayvanınızmış gibi değil sanki bir arkadaşınız gibi görüyorlarmış duygusuna kapılabilirsiniz. İnsanlarla sosyal ilişkileri oldukça gelişmiştir ve uyum içinde yaşamayı gayet iyi bilirler. İnsanlar oyun oynamaktan ve birlikte uyumaktan oldukça hoşlanan bu kediler eve döndüğünüzde sizi heyecanla karşılayacak ve etrafınızda dönecek. Zekilikleriyle bilinen Ragdoll cinsi kedilere eğitim vermekte son derece kolay. Oyun oynamaya bayılırlar ve sıradan ev eşyaları bile onlar için saatlerce oynayacakları bir oyuncağa dönüşebilir. Çocuklarla, diğer canlılarla uyum içerisinde yaşayabilirler. Bu kediler kesinlikle evde yetiştirilmeye uygun kedilerdir, dışarısı onlar için tehlikelidir. Kendilerini diğer canlılara karşı savunamayacak kadar hassas ve nazikler.

Ragdoll cinsi kediler beyaz renkte dünyaya gelir ve iki yaşını doldurana kadar asıl renklerini geliştiremezler. Orta veya uzun tüyleri var, fakat haftada bir kez taramanız yeterli olur. Kürklerinin, tavşan kürkü gibi yumuşacık olduğu söylentisi vardır. Genel olarak mavi, fok, çikolata, lila renklerinde olurlar.

Naifliğiyle Sizi Cezebecek

Ragdoll cinsi kediler sevgi dolu, sadık bir kedidir ve oldukça ilgi ister. Bu yüzden ona bu ilgiyi ve sevgiyi verecek kişilerin sahiplenmesi daha doğru olur. Pençelerini hiçbir zaman öfkeyle zarar vermek amacıyla kullanmaz. Ragdoll çok fazla sağlık sorunuyla boğuşmaz. Bir kediden ziyade bir dost arayanlar için harika bir seçim olabilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar