MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler ve Köpekler Birlikte Yaşar mı, Kedi ve Köpekler Birbirine Nasıl Alıştırılır?

9.02.2022 11:27:52

 Kediler ve köpekler uzun yıllardan beri birbirlerine düşman olarak bilinirler. Oysaki bu yaygın bir yanlış inanıştır. Bu iki canlı kesinlikle birlikte yaşayabilir. Köpek ve kediler arasında tamamen farklı özellikler bulunsada, fiziksel olarak çok farklı olsalarda doğru yöntemlerle çok iyi anlaşan iki sıkı dost bile olabilirler. Özellikle henüz yavruyken birlikte büyütülen kedi ve köpekler çok iyi birer arkadaş olabilmektedir. Farklı karakter özellikleri taşıdıkları için yetişkin kediler köpeklerle anlaşmakta zorlanır. Bu sebeple henüz yavruyken yakınlaştırılmaları daha iyi olur.

 Farklı beden dilleri kullanan bu iki tür, bir zaman sonra birbirlerinin hareketlerini anlamlandırmaya başlar ve birbirlerini tehdit olarak görmekten vazgeçer. Örnek verilecek olursa hızlı bir şekilde kuyruk sallama davranışı köpeklerde mutlu olduklarını ifade ederken, aynı hareket kedilerin sinirli olduğu anlamına gelir. Yüksek sesle havlamak köpeklerde oyun çağrısı olabilirken kediler yüksek ses karşısında korkabilir. Bu gibi durumlar bazen iki türün çatışmasına sebep olabilir. Birbilerine alışıp beden dillerini çözmeye başlayan bu iki canlı zamanla uyum sağlayacaklar.

Uygun Cinsleri Bir Araya Getirin

En önemli nokta birbiriyle uyum sağlayabilecek olan iki türün bir araya getirilmesidir. Mesela sakin huylu köpek ırkları ile sabırlı kedilerin aynı evde rahat yaşayabileceği gibi. İlgi delisi ve sahiplerini kıskanan kedi ve köpek türleri aynı ev içerisinde anlaşamaz. Birlikte aynı evi paylaşmaları çok zor olur. Bu gibi detaylara dikkat etmenizde fayda var.

Aynı Zamanlarda Sahiplenin

Eğer kedinizin ve köpeğinizin uyum içerisinde yaşamasını istiyorsanız aynı anda sahiplenmenizi tavsiye edebiliriz. Biri diğerinden daha önce geldiği takdirde kendi belirlediği alanını korumak isteyecek. Yeni gelen ise evi benimsemekte zorlanacak ve kendini karşı tarafa kabul ettirmek zorunda kalacak. Kediler rutinlerine köpeklerden daha fazla bağlıdır. Buda eve yeni gelen köpek için zor zamanların yaşanması anlamına gelir. Aynı şekilde köpeklerde kediler gibi kendi alanlarını korumak isteyeceklerdir.

Bu gibi durumlarda yapmanız gereken birbirlerine alışına dek, ikisinden biri alan ihlali yaptığında ayırıp tarafsız bir şekilde kendi alanlarına götürmek. Mama ve su kapları kesinlikle ayrı dursun. Kedi ve köpekler birbirlerine alıştıkları zaman sorunsuz bir şekilde uyum sağlamaya başlayacak ve aynı evi huzurla paylaşacaklar.

En Garantisi Yavruyken Alıştırmak

Yetişkin kedi ve köpekler kendi türlerine bile zor alışırken başka türden bir canlıyla karşı karşıya gelmek onları zorlayabilir. Kendilerini savunmak yada korumak isteyebilirler. Ama eğer yavruyken bir kedi ve köpek sahiplenirsiniz, birbirlerine erkenden uyum sağlayacak ve bu konuda sorun yaşamayacaklar.  Kedilerde köpeklerde kolay alışkanlık ve bağlılık geliştirebilen hayvanlar oldukları için yavruyken bir araya getirmeleri daha doğru olacaktır.

 

 

En Yeni Ürünler





Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar