MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Stresi Geçirmenin Yolları

7.02.2022 19:24:27

Köpeklerde stres her zaman karşılaşabileceğiniz bir sorundur. İnsanların günlük yaşantılarını ve günlük streslerini göz önünde bulundurarak, köpeğinizin de bu tür durumun içine girebileceğini unutmamalısınız. Bu süreç çoğunlukla görmezden geliniyor. Fakat bu durum köpeğinizin sağlıyla alakalı size bilgi veriyor olabilir.

İlk olarak yapmanız gereken bu duruma neyin sebep olduğunu bilmek ve çözümler aramaktır. İlerleyeceğiniz bu süre zarfında sabırlı ve tedbirli olmalısınız. Stresli köpeğinize kendi stresinizi de yansıtmamalısınız.

Köpeklerde Stres Belirtileri

Köpekler duygusal ve zeki hayvanlardır ve diğer hayvanlar arasında hissiyatı en kuvvetli olan canlılardır. Bu yüzden gördükleri, duydukları, hissettiklerinden ve birçok sebepten etkilenmeleri olağandır. Bu süreci dikkatli şekilde gözlemeli ve önlemler almalısınız.

Evcil hayvanınızda davranış bozukluğu olup olmadığını yada ruh halinde değişiklikler meydana gelip gelmediğini gözlemlemelisiniz. Bu şekilde strese sebep olan problemi önceden fark edebilirsiniz.Köpeğiniz strese girdiğinde ses tonunda ve yüz hareketlerinde farklılıklar meydana gelir. Bunlar ağlama, homurdanma şeklinde olabilir.

 Köpeğinizin davranışlarında farklılıklar olur. Başı eğik bir şekilde yürümesi, kuyruğunu sallamaması, kuyruğunu düşürerek yürümesi, kuyruğunu bacaklarının arasına alması, sürekli olarak titremesi yada belli aralıklarda titremesi stres belirtilerindendir. Onunla ilgilendiğinizde kafasını çevirmesi, burnunu sürekli çekmesi, yemek yemiyor olduğu halde yalanması stres belirtileri olarak tanımlanır.Köpeğinizin tüy dökmesi, alerjilerinin belirmesi, iştahının kesilmesi, takıntılı davranışlar sergilemesi de bu belirtiler arasında sayılabilir. Bu süreçte köpeğinizin zarar görmemesi için stresini kontrol altına almalısınız.

Köpeklerde Stres Nasıl Geçirilir

Köpeğinizle ilgilenme sürenizi biraz daha uzatın. Onunla geçireceğiniz her güzel an ona moral ve motivasyon olacaktır. Onu sık sık dışarıya çıkarın ve birlikte keyifli yürüyüşler yapın.  Onunla oyunlar oynayarak da  bu durumdan sıyrılmasını sağlayabilirsiniz. Köpekler bulundukları ortamlardaki değişikliklerden ve rutinlerindeki her hangi bir aksamadan hemen etkilenir. Köpekler genel olarak yaşantısını bu rutinler üzerine sürdürmekten hoşlanırlar.  Taşınma gibi durumlar evcil hayvanınızın strese girmesine neden olabilir. Köpeğinizi yalnız bırakmamak, sessiz ortamlarda kalmasından kaçınmakta iyi bir seçenektir. Eğer tüm bu denediğiniz yöntemlere rağmen köpeğinizin durumunda herhangi bir gelişme olmuyorsa konuyla alakası bilgi sahibi olan bir veterinere başvurmanız gerekli.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar