MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Quaker Papağanları Hakkında 5 İlginç Gerçek

4.08.2021 10:06:36

Genellikle "palyaçolar" olarak anılan quaker papağanları, eğlenceyi seven, komik kişilikleri ve enerjik, cesur doğalarıyla bilinir. Çok fazla ilgiyi tercih ettikleri için herkes bakım ihtiyaçlarını karşılayamaz. Ancak doğru kişi için bir quaker papağanı, sevecen ve eğlenceli bir arkadaş olabilir. Evinize bir quaker getirmeden önce, öncelikle bu büyüleyici papağan türünü tam olarak anlamanız önemlidir.

Quaker'lar Birkaç İsimle Bilinir

En yaygın olarak quaker papağanları olarak adlandırılsalar da, bu kuşların bazı alternatif isimleri vardır. Quaker muhabbet kuşları, keşiş papağanları veya keşiş muhabbet kuşları olarak adlandırılan türleri sıklıkla duyacaksınız. Türün bilimsel adı Myiopsitta monachus'tur.

Bazı insanlar, eski moda bir Quaker önlüğü gibi görünen boyunlarının önündeki gri nedeniyle quaker'ların isimlerini aldığını söylüyor. (İnsanlar keşiş adının, keşiş başlığı gibi kuşun kafasının arkasından yukarı doğru çıkan renkten geldiğini de söylerler.) Ancak çoğu insan, quaker'ın adını kuşun kendine özgü “titreme” hareketlerine bağlar. Bu kuşlar, özellikle heyecanlandıklarında veya tahriş olduklarında benzersiz bir şekilde sallanır. Bebek quaker'lar genellikle yemek için yalvarırken titrerler.

Quaker Papağanları Çok Uzun Süre Yaşayabilir

Birçok papağan türü gibi, quaker papağanları da esaret altında özellikle uzun bir ömre sahip olabilir. Ortalama ömürleri 20 ile 30 yıl arasındadır. Ancak kaliteli bakım ile bazı quaker papağanları 30 yıldan fazla yaşayabilir.

Bir quaker düşünüyorsanız, tüm yaşamı boyunca kuşa bakma planınız olduğundan emin olun. Quaker'lar, sahipleriyle yakın bağları olan çok sosyal bir türdür. Bu nedenle, insanlar onlardan vazgeçmek zorunda kaldığında evden eve atılmayı ele almaları zordur. Aslında, birkaç kez quaker'ın saldırgan hale gelebileceği veya tüy yolma gibi sağlıksız davranışlara başvurabileceği nadir durumlardan biri, kendilerini ihmal edilmiş veya stresli hissettikleri zamandır, genellikle evlerini kaybettiklerinde olan durumdur.

Quaker Papağanları Mükemmel Konuşmacılardır

Konuşabilen bir kuş evlat edinmek istiyorsanız, o zaman bir quaker papağanı tam size göre olabilir. Quaker'lar, insan konuşmasını taklit etme konusundaki olağanüstü yetenekleriyle bilinir. Sadece kelime ve seslerden oluşan farklı bir kelime dağarcığı öğrenmekle kalmazlar, aynı zamanda çok net konuşma eğilimindedirler ve seslerinin netliği açısından daha büyük papağan türleriyle sıklıkla rekabet ederler.

Her quaker papağanının konuşması garanti olmasa da, bireysel kuşların taklitte diğer birçok türden kuşlardan daha fazla üstün olma şansı vardır. Genel olarak, birçok sahip, doğal çağrılarının yanı sıra, taklit etme söz konusu olduğunda, quaker'larının küçük sohbet kutuları olduğunu söylüyor. Komşuları rahatsız etmek genellikle yeterli değildir çünkü conures gibi diğer bazı türlerin kulak delici çığlıklarına sahip değildirler.

Quaker'lar Nispeten Küçüktür

Bazı insanlar, büyük miktarda alana ihtiyaç duyan büyük kuşlar olduklarını varsaydıkları için bir papağan benimsemekten vazgeçebilirler. Bununla birlikte, quakerler, bu fikrin yanlış olduğunu kanıtlayan birçok orta boy kuş türünden sadece biridir. Quaker'lar yaklaşık 11 ila 12 inç uzunluğundadır ve sadece 3 ila 5 ons ağırlığındadır.

Tüm kuşların oyun oynamak için mümkün olduğunca geniş bir muhafazaya ve muhafazanın dışındaki alana ihtiyacı olduğu doğru olsa da, quaker'lar ve benzer büyüklükteki türler, Amerika papağanı gibi büyük bir kuştan daha az alanla iyi yapabilirler. Bu kuşların çiğnediği ve kafes kapılarını nasıl açacağını öğrendikleri için, quaker'ınızın muhafazasının sağlam ve kuş güvenli olduğundan emin olun. Ayrıca güçlü bir yuva yapma içgüdüsüne sahip olma eğilimindedirler. Bu nedenle oyuncaklara ek olarak, onlara isterlerse yuva yapabilecekleri, kuş için güvenli malzemeler sunun.

Quaker'ların Çeşitli Bir Mamaya İhtiyacı Vardır

Kakadular ve Amazonlar gibi diğer bazı kuş türleri gibi, quaker papağanları da diyetleri yakından izlenmezse aşırı kilolu olma eğilimindedir. Yüksek kaliteli pelet ve sağlıklı tohum karışımına ek olarak, taze sebzeler, meyveler ve kuruyemişler sunun. Bu, vahşi doğada ne yiyeceklerini taklit eder.

Ara sıra darı filizi, sağlıklı bir kuş için bir tedavi olarak tipik olarak iyidir. Ancak diyetlerinde yer fıstığı ve ayçiçeği çekirdeği gibi besi kuruyemişleri ve tohumları ile aşırıya kaçmayın. Bu ikramlar, ücretsiz olarak sunulduğunda hızlı kilo alımına neden olabilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar