MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Neden Hıçkırır? Nasıl Geçer

6.08.2021 12:28:33

Kedilerin hıçkırması nadir olarak görülse de hem yavru hem de yetişkinlerde hıçkırık normal karşılanır. Yavrularda yetişkinlere göre daha sık görülebilir. Çok hızlı mama yediyse ya da fazla mama tükettiyse hıçkırık tutabilir. Kendilerini temizlerken yutmuş olduğu tüylerden kaynaklı da bu durumla karşılaşılabilir.

Kedilerin hıçkırması tıbbi anlamda, diyaframın istemesiz kasılması olarak ifade edilmektedir. Yalnız kedi hıçkırması bir hastalığın belirtisi de olabilmektedir.


Hıçkırık Belirtileri

Kedinizin öksürdüğünü ya da hıçkırdığını bazı belirtilerden net bir şekilde anlayabilirsiniz.

  • Nefes alıp verirken gıcırdayan bi ses çıkarır
  • Karında şişlik görülebilir
  • Solunumda hırıltı olup nefes almakta güçlük çekebilir
  • Nefes alıp verirken boğazında bir takılmış gibi görülebilir


Hıçkırık Nedenleri

En sık görülen neden mamasını çok hızlı yemeleridir. Kedilerde mamalarını iyice çiğnemeden yutma alışkanlığı vardır. Bu alışkanlıkları da hıçkırığa ya da mide rahatsızlıklarına sebep olur. Bunun dışında nörolojik seğirmeler, stres, diyafram çarpıntısı, merkezi sinir sisteminin bozulması hıçkırığa neden olabilecek sebepler arasındadır. Kendilerini temizlerken yutmuş oldukları tüyler, boğazı gıdıklayarak, öksürmeye çalışırken hıçkırığa neden olur. Düzenli tüy taraması yapmanız bu durumu azaltacaktır. Duygusal olarak bir sıkıntı yaşıyorsa da hıçkırıkla karşılaşabilirsiniz. Ev değişikliği, ayrılık gibi strese sokan sebepler de hıçkırığa sebep olmaktadır.


Kedilerin Hıçkırması Nasıl Önlenir?

Kediniz hıçkırırken, geçmesini beklerken yapabilecek çok bir şey yoktur. Fakat temiz su içmesini sağlamak yeterli olabilir. Eğer kediniz hızlı mama tüketen bir kediyse, mamasını az porsiyonlarla verebilirsiniz. Hızlı yemesini biraz olsun engellemiş olursunuz. Kediniz mamasını yerken araya oyunlar iliştirebilirsiniz ki hızlı mama tüketmeye ara versin.

 

Kedilerde Hıçkırık Ne Kadar Sürer

Eğer kedinizin hıçkırığı bir kaç gün devam ediyorsa daha fazla beklemeden veteriner hekiminize danışın. Çünkü hıçkırık ciddi bir problemin işareti olabilir. Bir günden uzun süren hıçkırık için beklememenizde fayda var.


Kedilerde Hıçkırığın Faydaları

Kısa süreli hıçkırıklar, mideden gazın salınmasını sağlar. Herhangi bir sindirim sorunu yaşıyorsa bir kedi, hıçkırık normale dönmesini sağlayabilir. Hıçkırmalarının diğer bir faydası da diyaframın sinirleri arasındaki bağlantı kaybını düzeltebilmektedir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar