MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Puli Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

9.12.2021 17:45:55

Hungarian Water Dog ya da Hungarian Puli ismi ile de bilinen Puli köpek cinsi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Bu köpek cinsi, dünyanın en eski köpeklerinden birisi olduğu bilinmektedir. Macar kökenli olan Puli cinsi köpek dostlarımız, binlerce yıl öncesine dayanan bir tarihi olduğu biliniyor. Macar Su Köpekleri'nin şimdiki Macaristan'ı oluşturan Avrupa Hunları tarafından Avrupa'ya getirildiği araştırma sonuçlarınca kanıtlanmış sayılır. Geçmişten şimdiki zamana dek bu köpek dostlarımıza insanlar üstlendirilen görev genelde koyun çobanlığı olmuştur. Puli cinsi köpekler iyi bir av köpeği özelliği göstermektedir. Bu köpek ırkı, yıllarca hayvancılığın yapıldığı kırsal alanlarda ve çiftliklerde kullanılmıştır. Sonrasında ise gösteri köpeği olarak bilinmiştir. Puli cinsi köpeklerin en dikkat çekici özellikleri ise adeta elle örülmüş gibi duran katmanlı tüyleridir. Bu tüyler, Puli cinsi köpeklerin tüm yüzünü örtüyor. Hatta bedenlerini de tamamen saklayıp yere kadar uzanıyor. Puli cinsi köpek dostlarımızın tüyleri sebebi ile hayvanseverlerin kalbinde apayrı bir yeri vardır. Günümüzde ise Puli köpek ırkının nesli tükenmekte olduğu biliniyor.

Puli Köpek Irkının Genel Özellikleri Nelerdir?

 • Puli cinsi köpeklerin anavatanları Macaristan'dır.
 • Oldukça eski bir köpek cinsidir. Milat öncesi vakitlerden beri bizlerle yaşadığına inanılmaktadır.
 • Tüy renkleri genelde gri ve siyah rengindedir. Krem ve beyaz tonlarında tüy rengine de sahip olan Puli cinsi köpek dostlarımız mevcuttur.
 • En dikkat çekici görünüm özelliği ise düğüm halinde olan ve yere kadar uzanan upuzun tüyleridir. Bu tüy yapısı 6 aylık olduklarında hemen gelişmeye başlar.
 • Puli cinsi köpekler orta boy köpek ırklarındadır.
 • Puli ırkı köpeklerin dişi ve erkekleri aynı kilodadırlar. Ortalama olarak ise ağırlıkları 15 kilogram ve yükseklikleri erkeklerde 45 santimetreyi bulurken dişilerde ise 40 santimetredir.
 • Zeki ve eğitime açık hayvanlardır.
 • Çok hareketli ve oyuncu canlılardır. Bu sebeple, egzersiz ihtiyaçları oldukça yüksektir.
 • Tüy yapısı sebebi ile oldukça az tüy dökerler.
 • Çoban köpeği olan bu ırkların korumacı içgüdüleri vardır. Diğer hayvanlara karşı agresif tavırlar sergileyebilirler. Çocuklarla da pek iyi anlaştıkları söylenemez. Bu sebeple, onlara henüz yavru iken sosyalleştirme eğitimi verilmesi gerekir.
 • Tüy yapısı sebebi ile deri hastalıklarına yatkındırlar.
 • Ortalama yaşam süreleri ise bakımlarına bağlı olmakla beraber 14 yıldır.

Puli Köpek Cinsinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Tüyleri ile diğer evcil hayvan cinsleri arasında özel bir yere sahip olan Puli cinsi köpekler, farklı görünümlerini bu tüylerine borçludurlar. Ayrıca, bakım olarak en zor köpek ırklarından birisidir. Bu köpek dostlarımızın el ile örülmüş gibi duran tüylerinin sırrı, yumuşak alt katman üzerine sert yapısı olan üst katman tüylerinin bir arada uzuyor olmasıdır. Bu sebeple de birbirine düğümlenirler. Puli cinsi köpek dostlarımız, 6 aylıkken tüyleri düğümlenmeye başlar. Bu da 6 aydan itibaren sürekli olarak bu cins köpeklerin köpek fırçaları ile taranması demektir. Tüm çoban köpekleri gibi Puli cinsi köpeklerin de apartman dairelerinde yaşaması önerilmemektedir. Özgürlüklerine düşkün ve inatçı bir yapısı vardır. Geniş arazilerde koşup oynamak isteyen Puli ırkı köpek dostlarımız, saihplerini korumakta çok başarılıdırlar.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar