MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi İhtiyaçları Nelerdir? Kedi Alışveriş Listesi Nasıl Yapılır?

9.12.2021 14:31:17

Bir kedi dostumuz ile aynı evi paylaşmak şüphe yok ki dünyanın en harika duygularından bir tanesidir. Ancak, bir kedi dostumuzu sahiplenmek, sizden daha çok kedilerin kararıdır. İşe ya da eve giderken yardıma ihtiyaç duyan bir kedi ile karşılaşırsanız ya da sürekli olarak bacaklarınıza sırnaşan bir kedi aklınızı çelebilir. Ayrıca, sosyal medya üzerinde dolaşırken de önünüze çıkan bir sahiplendirme ilanının altında iletişim bilgileri istersen bulabilirsiniz kendinizi, bir anda bir kedi sahiplenmeye karar verebilirsiniz.

İlk kez bu durumla karşılaşacaksanız bir kedi dostumuzun ihtiyaçları hususunda kafanız karışık olabilmektedir. Ancak, korkmayın. Bu içeriğimizde kedi ihtiyaçları konusunda size eksiksiz bilgi vermeye çalışacağız. 

Öncelikle bir kedi sahiplendiğiniz zaman onların sağlık muayenelerini yaptırmanız için veteriner hekiminize danışmanız ve rutin sağlık kontrolünden geçirmeniz tavsiye edilir. Genel sağlık muayenesinden sonra ise hekiminizin belirlemiş olduğu aşı takvimine göre iş-dış parazit aşılarını yaptırmalısınız. Kedi dostlarımız için bir karne çıkarmak ilk yapacağınız işler arasında olmalıdır.

İsterseniz veteriner hekim muayenesinden önce isterseniz de sonrasında bir alışveriş listesi oluşturup bunları satın almanız gerekiyor. Madde madde ise bunlardan bahsedecek olursak şu şekilde ilerleyebiliriz...

Kedi Alışveriş Listesi

Öncelikle bir kedi taşıma çantası edinmelisiniz. Sonrasında ise kedi kumu, kedi tuvaleti, kedi kum küreği oldukça önem arz eder. Kedi tuvaletlerinin önüne koyabilmek için kedi paspası da çok iyi olur. Ayrıca onların sağlıklı beslenmesi her şeyden önemlidir. Onlara uygun kedi maması satın almanız gerekecek. Sonrasında kedi mama ve su kabı için bir bütçe ayırmalısınız. Onların tırnaklarını törpüleyebilmesi ve oyunlar oynayabilmesi için kedi tırmalama tahtası satın alabilirsiniz. Ayrıca, konforlu bir şekilde dinlenebilmesi ve uyuyabilmesi için kedi yatağı ya da kedi minderi şarttır. Haftalık olarak tüylerini tarayabilmeniz için bir kedi tarak ve fırçası gerekli olacaktır. Tercihinize göre kedi tırnak makası da satın alabilirsiniz. Kediler oldukça oyuncu varlıklardır onlara kedi oyuncakları satın almayı unutmayın. Ayrıca, kedi tasması, kedi maltı ya da kedi çimi önem arz eder. Aradığınız tüm ürünleri, uygun fiyatlara mihavmarket.com'da bulabilirsiniz.

Kedi Taşıma Çantası

Öncelikle bir kedi sahiplenmeden önce ya da sahiplendikten hemen sonra satın almanız gereken ilk şey kedi taşıma çantası olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise alacağınız kedi taşıma çantası boyutu minik dostunuzun boyutuna göre olmalıdır. Sonrasında ise kedinin çanta içerisinde ayakta durabileceği, içerisinde yeterli hava akışını sağlayacak aralıklara sahip olması ve kedinizin kendi çevresi etrafında dönebileceği şekilde konforlu bir yapıya sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Kedi dostlarımızın kolayca açamayacağı ve uzun ömürlü olması sebebi ile kapağı ya metal ya da sert plastikten olan kaliteli kedi çanta ya da kaplarını edinmelisiniz. Eğer bunlar olmaz ise kaçan kedinizi yakalayabilmek pek kolay olmayacaktır. Bu süreç içerisinde minik dostlarımızın çantaya girmesini alıştırmak da önemlidir. Alıştırabilmek için onların hayır diyemeyeceği kedi yaş maması ya da kedi otu bu konuda kolaylık sağlayabilir.

Kedi Tuvaleti

Kedinizi sahiplendikten sonra satın almanız gereken bir diğer önemli malzeme ise kedi tuvaleti olduğu aşikârdır. Bu kedi tuvaletlerinin otomatik, açık ve kapalı gibi birçok çeşidir vardır. Açık kedi tuvaletleri daha çok ikinci bir tuvalet bulunan evlerde ya da balkon kullanımı için pek uygundur.

Kedi Kumu

Bu tür kedi tuvaletlerini satın aldıktan sonra ise onunla beraber bir kedi kumu da satın almalısınız. Kedi kumları da aralarında birçok çeşide ayrılıyor. Organik, silika ve doğal gibi çeşitleri vardır. Kaliteli kumlar ise sıvıyı bünyesine alır ve topaklaşır. Eğer bu olmuyorsa aldığını kedi kumu koku yapabilir.

Bunlar ve yukarıda saydığımız diğer ürünleri hem petshoptaki kişilere hem de veteriner hekimizine danışarak satın alabilirsiniz. Onlarla bir ömür boyu harika bir hayat sürmenizi diliyoruz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar