MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Amerikan Eskimo Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

10.12.2021 12:42:27

Klasik Spitz aile üyesi olan Amerikan Eskimo cinsi köpek dostlarımız Spitz özellikleri taşımaktadır. Kompakt bir vücuda sahip olan bu köpekler, Miniature Eskimo Dog ve American Eskimo Spitz isimleri ile de bilinmektedir. Dış görünüşleri sayesinde hayvanseverlerin kalbini kazanmıştır. Çift katmanlı olan tüy yapısı, ıslanmaya ve soğuk hava şartlarına oldukça dayanıklıdır. Eğlenmeyi seven, sevimli ve hareketli olan bu ırk ayrıca çevik, cesur ve hızlıdır. Standart, küçük ve minyatür olarak üç farklı boylarda bulunurlar. Dış görünüşleri, karakter ve bedensel özellikleri ile aynı olan Amerikan Eskimo cinsi köpekler, yalnızca boyları farklıdır. Bu cins köpeği sahiplenmek isteyen kişiler, bahçesinin olup olmamasına ve ev büyüklüğüne göre üç ırk arasından seçim yapmalıdır. Ayrıca, onlara bakan kişiler ile birlikte zaman geçirmekten çok mutlu olan bu ırk, sevdiklerine sadık olan bir köpek cinsi olarak hayatınıza girecektir.

Amerikan Eskimo Cinsi Köpek Tarihi

Görünüşleri ile hayvanseverleri büyüleyen Amerikan Eskimo cinsi köpekler Spitz ırkları arasında yerini almıştır. Büyük Samoyed ve küçük Pomerian gibi beyaz renklerde olan diğer spitz cinslerinden etkilenip Almanya'da türemişlerdir. İlk üretildiği yer ve zaman tam olarak bilinmiyor. Fakat, tüylü, tilki yüzlü ve dik klakları ile Kuzey Avrupa köpeklerinden birisidir.

1900'lü yılların başında, Amerikan Eskimo Köpeği safkan özellikleri taşımasına rağmen Keeshond, Pomerian ve Samoyed'e benzer ama bu cinslerden olmadığı için dışlanmış iki orta boy beyaz köpek grubu olarak karşımızdalardı. 19. yüzyılda ise ABD'ye ve Avrupa'lı işçiler tarafından, bekçi köpeği ve koruyucu olarak yanlarında getirdiler. UKC ise onları 1913 yılında kayıt altına almayı başardı. Alman göçmenler tarafından geliştirilmiş olan Amerikan Eskimo cinsi köpekler Amerikan Spitz ismi ile tanındı ancak 1917 yılında şimdiki Amerikan Eskimo köpeği ismini aldı.

Amerikan Eskimo Fiziksel Nitelikleri Nelerdir?

Vücutları

Amerikan Eskimo cinsi köpek dostlarımız, minyatür Samoyed köpeğine benzemektedir. Küçük ve orta boyutlarda olan İskandinav köpeği olan bu ırk, yükseklik ve ağırlıkları ile minyatür, oyuncak ve standart olmak üzere üç çeşidi bulunmaktadır. Boyun ve baş yapısı vücutları ile oldukça uyumludur. Boynu iyi taşırlar ve üst çizgisi düz olarak bilinir. Erkek Amerikan Eskimo cinsi köpek dostlarımız ise dişilere göre daha iri ve aslan yelesi tarzındaki tüylere sahip olmaları ile iblinir.

Kafa Yapısı

Amerikan Eskimo cinsi köpek dostlarımızın kafa yapısı kama şeklinde olması ile iblinir. Omuzlarında, boynunun çevresinde ise aslan yelesine benzeyen kürkü dikkat çekmektedir. Bu kürk, erkeklerde yele ve fırfır görünümündedir.

Amerikan Eskimo Cinsi Köpeklerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Amerikan Eskimo cinsi köpek dostlarımız, çift katmanlı kabarık, yoğun ve parlak beyaz tüylere sahiptir. Tüylerinin beyaz renkte olması ve tüy yapısı ile oldukça zor bir bakım gerektirdiği düşünülmektedir. Fakat, durum bu şekilde değildir. Amerikan Eskimo cinsi köpek dostlarımız bakımı ve temiz tutulması oldukça kolay ırklardan birisidir.

Onlara bakan kişileri en zorlayacak konu ise yoğun dökülen tüyleri olacaktır. Amerikan Eskimo cinsi köpekler her zaman tüy döker. Onların tüy dökümünü azaltması için haftada en az 2 ya da 3 kez fırçalama işlemi yapmalısınız. Hergün hatta sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez bile tarayabilirsiniz.

Burun, ağız, kulak, göz ve tırnak gibi kontrollerini daima düzenli yapmalısınız. Amerikan Eskimo cinsi köpek dostlarımızın tırnakları uzamaya bağlı olmakla birlikte ayda 1 ya da 2 kez kesilmelidir. Dişleri ise haftada 2-3 kez fırçalanmalıdır.

Sizlere bu yazımızda Amerikan Eskimo köpek cinsi hakkında bilgiler vermek istedik. Bizi takip etmeyi unutmayın.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar