MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Pixie Bob Kedi Irkının Genel Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

25.05.2022 14:38:14

Pixie Bob Kedi Irkının Genel Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yeni bir kedi ırkı olarak bilinen Pixie Bob, kısa kuyruklu olarak adlandırılmaktadır. 1985 yılında Kuzey Amerika’da keşfedilmiş olan Pixie Bob ırkı, evcil kediler ve vaşakların melezlenmesiyle türemişlerdir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Kuzey eyaletlerinde oldukça popüler olan Bob kedileri, kısa kuyrukları ve farklı görünüşleriyle diğer kedilerden ayrılmışlardır. Vahşi kedi genlerini taşımalarına rağmen son derece sakin ve uysal kedi türleridir. Zeki olmaları eğitimlerini kolaylaştırır. Sahiplerine aşırı derecede bağlıdırlar. Sahipleriyle birlikte köpekler gibi tasma yardımıyla gezebilecek bir kedi türüdür. Sosyalleştirilmesi kolay bir kedidir. Dünyada nadiren bulunmaları nedeniyle oldukça değerli bir kedi ırkıdır.

Pixie Bob Kedi Irkının Genel Özellikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anavatanları yazımızda belirttiğimiz üzere Kuzey Amerika’dır. İri kedi ırkları arasında yer almaktadırlar. 6 ila 13 kilogram aralıklarında olurlar. Mükemmel derecede güçlüdürler. Kısa tüylere sahiptirler. Tüy renkleri genellikle kahverengi tekir kedilere benzemektedir. Çok zekilerdir. Eğitimleri kolaydır. Genel olarak sessizdirler. Fakat ihtiyaçlarını anlatmak için bazen mırıldayarak şiddetli bir şekilde ses çıkarabilir. Çok meraklı bir yapıları vardır. Her nesneyi incelerler. Oyun oynamaya bayılırlar. Sahiplerine çok bağlıdırlar. Sosyal kedilerdir. Dünyada bilinen en sağlıklı kediler arasındadır. Ortalama yaşama süreleri ise 15 yıla kadar çıkmaktadır.

Pixie Bob Kedi Irkının Bakımları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zekalarının sahiplerine tek dezavantajı kapı ve pencere konusudur. Pixie Bob kedisi sahiplenecek olan kişiler evlerinde kesinlikle kedi güvenlik ürünleri bulundurmalıdır. Dışarıya bayıldıkları için açık kapı ve pencereleri gördüklerinde hemen kaçmaya yeltenirler. Sahipleri olarak yeterince vakit geçirmezsek evden kaçmaya eğilim gösterirler. Çok oyuncu oldukları için sahipleri ya da bir oyun arkadaşı isterler. Meraklı bir karaktere sahip oldukları için evdeki eşyaları sürekli karıştırmak isterler. Kalın tüy yapıları olduğu için soğuk hava şartlarında çok dayanıklıdırlar. Tüy dökmeleri çok fazla olmadığı için bakımları çok daha kolaydır. Ancak tüylerini haftada 1 defa taranması gerekmektedir. Kendilerini temizleme konusunda oldukça dikkatli olan Pixie Bob kedi ırkları, mama ve yemek kaplarını da mutlaka düzenli olarak temizlenmesini isterler.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar