MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Burmilla Kedi Irkının Genel Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

25.05.2022 09:58:24

Burmilla Kedi Irkının Genel Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Oyun hastası olarak bilinen Burmilla kedileri, ev içerisinde ki her nesneyi kendisine oyuncak yapabilecek bir türdür. 1981 yılında ortay çıkmış olan Burmilla kedisi İran kedisi ve Burmese Kedisinin melezlenmesi sonucunda ortaya çıktığı düşünülüyor. Bir başka düşünce ise Burmese ve Chinchilla kedilerinin melezlenmesiyle var oldukları söylenilmektedir. Chinchilla, Burmese ve İran kedilerinden çok farklı özelliklere sahip olan Burmilla’lar, başlı başına bir türdür. İri kediler arasında yer alan Burmilla, çok oyuncu ve cana yakın kedilerdir. Genellikle sessiz olan bu kedi türü, az ve büyük eşyalara sahip olan evlerde beslenmeye daha uygundur. Asya kökenli olan bu sevimli dostlarımız, oyuncu kişiliklerinin yanında sahiplerine bağlılıklarıyla tanınan kedilerdir. Son derece asil kişiliği olan Burmilla kedilerine bir de Kusursuz kediler adı da verilmiştir. Bu türe kusursuz denilmesinin asıl amacı ise herhangi bir hastalığa yatkınlıklarının olmamasıdır.

Burmilla Kedi Irkının Genel Özellikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kökenler yazımızda da belirttiğimiz üzere Asya’ya dayanmaktadır. Birden fazla kedi türünün melezlenmesi sonucunda ortaya çıkmışlardır. Gümüş, beyaz ve fildişi renklerine sahiplerdir. Dik kulaklıdırlar. Gözleri oldukça büyüktür. İnce bacaklara sahip olsalar da çok güçlü kemik yapıları vardır. Ön bacakları arka bacaklara kıyasla daha kısadır. Beslenmelerine bağlı olaraktan ağırlıkları değişmektedir. Yetişkin Burmilla’lar 7 kilograma kadar çıkabilir. Oyun oynamaya bayılırlar. İnsanlarla ve diğer canlılarla geçinmeleri çok iyidir. Hisleri çok kuvvetlidir. Sahiplerinin hislerini anlarlar. Hiçbir hastalıkları olmadığı için onlara kusursuz kedi denilmektedir. Zeki kedilerdir. Eğitime açıklardır. Oldukça hareketli olsalar da uysal bir kedi türüdür. Yalnızlıktan hiç hoşlanmazlar. Uzun süre yalnız kaldıklarında strese girerler. Ortalama yaşama süreleri ise 15 yıl kadardır.

Burmilla Kedi Irkının Bakımları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

En belirgin özellikleri oyuncu olmalarıdır. Evdeki her eşyayı oyuncağı haline getirebilecek kapasiteye sahip kedi ırkıdır. Oyun esnasında çok yaramazdırlar. Eşyalara dokunmasını istemiyorsak eğer onlara bol bol kedi oyuncakları almamız gerekmektedir. Genelde kısa tüylere sahiplerdir. Sık bir tüye sahiplerdir. Haftada 1 defa fırçalanması yeterlidir. Uzun tüylüleri ise haftada en az 2 defa fırçalanması yeterli olacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar