MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kıbrıs Kedisinin Genel Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

24.05.2022 12:48:01

Kıbrıs Kedisinin Genel Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kıbrıs’ın her sokağında rastlayabileceğimiz Kıbrıs Kedisi, fiziki görünüşleriyle Tekir cinsi kedilere benzerler. Dünyanın en eski kedi ırklarından birisi olan Kıbrıs Kedilerinin kökenleri 4 bin yıl öncesine dayandığı bilinmektedir. Mısırlılar tarafından Kıbrıs Adasına getirildiği düşünülmekte olan bu kedilerin Bizans döneminde de manastır kedileri olarak bilindiği sanılmaktadır. Manastır geçmişi nedeniyle bu kedilere Saint Nicholas ya da Saint Helen Kedisi de denilmektedir. Zorlu doğa koşullarına dayanabilen bu tür, Kıbrıs gibi oldukça sıcak bir yeri yuva edinmiş olsalar dahi dağlık bölgelerde soğuk hava şartlarına rahatlıkla alışıp yaşayabilirler. Dayanıklı canlılar olan ve sahiplerine çok bağlı olan bu ırk 2012 yılında ayrı bir kedi cinsi olarak kabul görülmüştür.

Kıbrıs Kedisin Genel Özellikleri Hakkında Bilinmesi Gereken Bilgiler

Anavatanları adlarını taşıdıkları Kıbrıs’tır. Ancak Mısır’dan getirildikleri konusunda görüşler de vardır. Orta irilikte kedi türüdür. Atletik bir gövdeye sahiplerdir. Ağırlıkları 4,5 ila 10 kilogram arasında değişmektedir. Kalın bir tüy yapısı vardır. Bu tüy yapıları onları soğuk hava şartlarında dayanıklı kılmaktadır. Kısa ve uzun tüylü olmak üzere 2 türü vardır. En çok bilineni ise kısa tüylüleridir. Hareketli ve çok çeviktirler. Oyun oynamaya bayılırlar. Av yetenekleri diğer kedi türlerine göre çok daha fazla gelişmiştir. Tırmanma konusunda oldukça yeteneklidirler. Koşabilecekleri ve tırmanabilecekleri geniş alanların olması onlar için oldukça mutlu edici bir husustur. Keskin zekaları vardır. Fakat eğitilmeli konusunda yatkın oldukları pek söylenememektedir. Geveze değillerdir. Çok fazla miyavlamazlar. Sahiplerine ve yaşam alanlarına çok bağlıdırlar. Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar. Uzun süre yalnız kaldıklarında strese girebilirler. Kendi canları istediği zaman saklanarak yalnız kalmak isterler. Sosyalleştirilmesi oldukça kolay canlılardır. İnsanlarla çok iyi iletişim kurabilirler. Av yetenekleri çok iyi olduğu için tavşan, kuş balık ve hamster gibi canlılarla aynı ortamda yaşamaları pek uygun değildir. Ortalama yaşama süreleri ise 12 ila 15 yıl arasında değişmektedir.

Kıbrıs Kedilerinin Bakımı

Sürekli peşinize takılıp gezebilecek ve kucak kedisi arıyorsanız bu kedi ırkı tam aradığınız kedidir. Ancak çok enerjik oldukları için sahiplerini biraz fazla yorabilir. Uyku ve beslenme saatleri dışında sürekli oyun oynamak, tırmanmak ve koşmak isteyen bir kedi türüdür. Av yetenekleri yüzünden dışarıda gördükleri her canlının peşine düşmelerinden dolayı evlerin cam ve balkonlarına kedi güvenlik ürünleri olan koruma telleri takılması gerekmektedir. Haftada 1 defa taranmaları yetecektir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar