MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kanaani Kedi Irkının Genel Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

24.05.2022 09:49:37

Kanaani Kedi Irkının Genel Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dini kitaplarda da isminin geçtiği söylenmekte olan Kanaani kedilerinin kökenleri Kudüs’e dayanmaktadır. Keşfedildikleri zamanın epey sonrasında 20, yüzyılın ilk çeyrek dilim zamanında üretime başlanılan bu türün, fiziki görünüşleri atalarını andırmaktadır. Atalarının gerçekten de vahşi kediler olmasıyla birlikte Habeş Kedisi, Shorthair Kedileri ve Bengal Kedilerinin melezlenmesiyle elde edilen bir tür olduğu bilinmektedir. Üretimlerine 10 yıl gibi uzun bir süre harcanmıştır. Bu kediler isimlerini ise geçmiş zamanlarda Filistin topraklarında bulunan şuanda ise İsrail sınırları içerisinde bulunan Canaan yani (Kena) bölgesinden almaktadır. Fakat sadece Almanya tarafından ayri bir kedi türü olduğu kabul edilmektedir. Dünyada çok yaygın olmadıkları gibi ülkemizde de hala tanınmamaktadır.

Kanaani Kedi Irkının Genel Özellikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anavatanları yazımızda da belirttiğimiz üzere Kudüs’tür. Aslında çok vahşilerdir. Doğal bir kedi değildir. Melezlenme sonucunda 10 yıl gibi bir süre içerisinde çalışmalar sonucunda bu türe rastlanılmıştır. Orta irilikte kediler arasında er almaktadır. 5 ila 8 kilogram arasında ağırlıklara sahiplerdir. Tüylerinin desenleri ise Bengal kedilerininki gibi büyük desenli olmasının yanında Habeş kedilerininki gibi düz değildir. Kısa tüyleri vardır. Genel olarak gri – siyah ve bej – kahverengi tonlarına sahiptirler. Çok zekidirler. Çok çabuk öğrenirler. Ancak çok inatçılardır. Oldukça dikkatli ve meraklı yapılarıyla bilinmektedir. Dik ve sivri kulakları vardır. Çene kuvveti çok güçlüdür. Uzun kuyrukludurlar. Kaslı ve güçlü gövdelere sahiplerdir. Arka ayakları çok güçlüdür. Oyuncu kedilerdir. Tırmanma konusunda çok yeteneklidir. En çok gözle görünen özellikleri ise vahşi kediler gibi yürümesidir. Vahşi genlerine rağmen çok sosyal hayvanlardır. Yaşamış oldukları ortama çabuk adapte olurlar. İnsanlarla ve diğer evcillerle çabuk anlaşırlar. Yalnızlıktan hiç hoşlanmazlar. Sahiplerine çok bağlıdırlar. Dişiler bir doğumda 5 yavru dünyaya getirir. Bilinen kalıcı bir hastalıkları yoktur. Ortalama yaşama süreleri ise 15 yıla kadar çıkmaktadır.

Kanaani Kedi Irkının Bakımı

Orta irilikte kediler olmasına rağmen geniş alanlara ihtiyaç duymaktadırlar. Çok hareketli oldukları için sürekli koşup oynamak isterler. Küçük evleri olan ve evin içerisinde oldukça fazla eşya olan evlerde bakılması önerilmemektedir. Mutlaka kedi tırmalama tahtası edinilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde evdeki eşyalara zarar verebilecek kapasiteye sahip kedilerdir. Yaramazlık konusunda usta olan Kanaaniler, tam bir dost canlısıdırlar. Mutlaka bir oyun arkadaşı edinilmesi gerekmektedir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar