MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Cheetoh Kedi Irkının Genel Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

23.05.2022 17:17:11

Cheetoh Kedi Irkının Genel Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sıra dışı bir görünüme sahip olduklarından dolayı evcil kedi olduğuna inanmakta zorluk çekilen bir kedi türü olan Cheetoh Kediler, aslında çok uysal ve çok sevimli bir kedidir. Vahşi bir kişiliği hiç yoktur. Bu kedi ırkı, Bengal ve Ocicat kedi ırklarının melezlenmesi sonucunda ortaya çıkmışlardır. 2001 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde üretime başlanılmıştır. Yoğun bir ilgiyle karşı karşıya kalmışlardır. Bu ırkın üretiminde ki amaç ise vahşi kedilerin fiziki özelliklerini alıp uyumlu ve sevgi dolu bir evcil kedi ırkı yaratılmaktır. Bu amaç doğrultusunda yetiştirilmiş olan Cheetoh Kedileri ilk üretiminde nasıl bir karaktere sahip olacağı kestirilemiyordu. İlk görünümde küçük Çıtalara benzeyen bu tür, gerçek anlamda sevgi dolu ve sosyalleştirilmesi oldukça kolay bir kedi türü olarak türemiştir. Görünüş bakımından vahşi bir kediye benzeyen, fakat gerçekte çok sevimli, uysal ve sıcakkanlıdırlar.

Cheetoh Kedi Irkının Genel Özellikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anavatanları Amerika Birleşik Devletleri’dir. Doğal bir kedi türü değildir. Bengal ve Ocicat kedilerinin melezlenmesiyle türemiştir. İri kedi ırkları arasında yer almaktadır. Ağırlıkları ise 7 ila 9 kilogram arasındadır. Yumuşak ve yoğun tüylere sahiptirler. Sarı ve kahverengi tüy renlerine sahiptirler. Bu renklerin üzerinde benek ve çizgileri mevcuttur. Diğer evcil kedilere göre daha kaslı ve atletik bir gövdeye sahiptirler. İri gözlü ve sarı renginin tonları mevcuttur. Dik kulaklı ve uzun bacaklıdırlar. Atletik olmalarının yanında çok zekidirler. Dikkatli oldukları kadar meraklıdırlar. Oyuncu bir karaktere sahipler. Çok konuşkan kedilerdir. Sahipleriyle sürekli mırıldayarak ve miyavlayarak iletişime geçerler. Çok fazla kilo almaya meyillidirler. Bundan dolayı obeziteye yatkındırlar. Ortalama yaşama süreleri ise 15 yıla kadar çıkmaktadır.

Cheetoh Kedi Irkının Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tam bir kucak kedisidir. Aileden gördükleri ve benimsedikleri her canlıyla çok iyi anlaşmaktadırlar. Yabancılara karşı da agresif değillerdir. Enerjileri yüksektir. Çok fazla koşup oynamak isterler. Yoruldukları zaman ise, ya kucakta ya da sahibinin yanında kıvrılmış bir şekilde uyuyabilecek bir kedidir. Tasma takılarak ev dışına çıkarılabilecek bir kedi türüdür. Çok iştahlı oldukları için sürekli yemek yerler. Bu da sürekli kilo almalarına neden olmaktadır. Bu durum kısırlaştırma operasyonundan sonra daha da fazla görülmektedir. O nedenden dolayı diyet kuru kedi mamaları ile beslenmesi gerekmektedir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar