MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Ege Kedisi Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilinmesi Gereken Bilgiler

23.05.2022 15:05:15

Ege Kedisi Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilinmesi Gereken Bilgiler

Fiziki özelliklerine bakıldığı takdirde tekir kedilere benzetilen Ege kedisi, aslında kendi başına apayrı bir cinstir. Bu ırk, Yunanistan çevresinde yaşamakta olan bir kedi türüdür. Ege kedileri en eski evcil kediler olarak bilinmektedir. Ege denizinde balıkçılık yapan kişilere binlerce yılı aşmış süre zarfınca eşlik eden bir kedi türüdür. Antik döneme ait olan kazılarda rastlanılmıştır. İlk göz önüne çıktıkları yer ise Yunanistan’ın adalarından olan Kiklad adasıdır. Bu adaların ülkemize yakın olmasından dolayı Türkiye’de de görünmesini de mümkün kılmaktadır. 20. Yüzyılın başlarında ayrı bir kedi türü olarak kabul görülmüşlerdir.

Ege Kedisinin Genel Özellikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anavatanları yazımızda da belirttiğimiz üzere Yunanistan’ın Kiklad adasıdır. Oldukça eski bir kedi türüdür. Geçmişleri antik dönemlere aittir. Tamamen doğal bir kedidir. Melezlenme sonucunda ortaya çıkmamışlardır. Orta boy kediler arasında yer almaktadırlar. 2,5 ile 6 kilogram arasında ağırlıkları vardır. Orta büyüklükte ve dik kulaklara sahiplerdir. Güçlü ve kaslı gövdelere sahiplerdir. Sık ve kısa tüylere sahiplerdir. Her renkte tüyleri mevcuttur. Çok zeki ve meraklı bir kedi türüdür. Öğrenmeye çok açık gibi görünseler de inatçı yapıları olduğu için eğitilmeye uygun değillerdir. Avcılık konusunda oldukça başarılıdırlar. Sosyalleştirilmiş hayvanlardır. Diğer evcillerle anlaşmaları oldukça kolaydır. Fakat yaşam alanlarında kuş, balık ve hamster gibi canlılar varsa avcılık yeteneklerinden dolayı uygun görülmemektedir. İnsanlarla ilişkileri çok iyidir. Konuşkan kedilerdir. Sahipleriyle ve kendi türleriyle miyavlama yoluyla iletişim kurarlar. Yalnızlıktan ve tek başlarına oyun oynamaktan sıkılmazlar. Anavatanlarının getirmiş olduğu rahatlık sonucunda sudan korkmazlar. Suyla oynamaktan büyük zevk alırlar. Az tüy dökerler. Kalıtsal hastalıkları görülmemektedir. Ancak kısırlaştırılma operasyonları sonrasında kilo almaya oldukça eğilimli olurlar. Yaşama süreleri ise ortalama 10 yıl kadardır.

Ege Kedisi Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bakımları son derece kolaydır. Zekalarıyla bilinmektedirler. Özellikle beslenme konusunda sahiplerini hiç yormazlar. Balıklı mamaları yemekten hoşlanırlar. Evden kaçma konusunda ne gerekiyorsa yapmaya çalışırlar. Açık kapı ve pencereler, buldukları her boşlukta sokağa fırlamaları kendileri için birer hobidir. Evde tutmak için ise zeka geliştirici kedi oyuncakları edinmek yeterli olacaktır. Fakat yine de bu sokak düşkünü olan sevimli dostlarımızı balkon, teras ve bahçe gibi açık alanlarda dışarıya çıkarmak gerekmektedir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar