MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

California Spangled Kedi Irkının Özellikleri ve Bakımları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

23.05.2022 11:04:52

California Spangled Kedi Irkının Özellikleri ve Bakımları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mükemmel desenleriyle tanınan bu ırk mini vahşi kedi gibi görünse de çok oyuncu bir kedidir. Oldukça hareketli ve atletik olan California Spangled kedileri, melezlenme sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu ırkın esin kaynağı Afrika Leoparı olduğu bilinmektedir. Atları ise Siyam ve Ankara kedileriyle birlikte British Shorthair kedileridir. 1986 yılında dünyaya tanıtılmıştır. Çok nadir üretilmektedir. Çok keskin zekaya sahiptirler.

California Spangled Kedi Irkının Genel Özellikleri

Anavatanları Afrika’dır. Doğal bir kedi cinsi değillerdir. Siyam kedisi, Ankara Kedisi ve British Shortair kedilerinin melezlenmesi sonucu elde edilmiştir. Büyük kafaları vardır. Bunun dışında ortalama bir kedi boyutlarına sahiptirler. Genelde ağırlıkları 5 ila 7 kilogram arasındadır. Kısa ve yumuşak tüylere sahiptirler. Tüy renkleri kahverengi, gri ve karamel renklerdedir. Göz renkleri genel olarak yeşil ve kehribar renklerindedir. Ön bacakları arka bacaklarına kıyasla daha kısadır. Kaslı bir gövdeleri vardır. Çok oyunculardır. Çok başarılı avcılardır. Çok zeki hayvanlardır. İnatçı oldukları için eğitimleri zordur. Hiç agresif değillerdir. Melez oldukları için safkan kedi değillerdir. Kalıtsal bir hastalıkları yoktur. Kısırlaştırıldıktan sonra kilo alma eğilimleri çok fazladır. Ortalama yaşım süreleri 15 yıl ve üzerindedir.

California Spangled Kedi Irkının Bakımı

Birer vahşi kediler gibi sürekli hareket halindedirler. Oyuncu ve enerjik oldukları için tırmanma konusunda çok yeteneklidirler. Buldukları her nesneyi kendilerine oyuncak olarak kullanmaktadırlar. Dolap üstlerine tırmanmaları da sahiplerini hem eğlendirir hem de endişelendirir. Büyük bahçeli evlerin olması ideal bir yaşam alanlarıdır. Bu ırk oyun oynamaya çok heveslidir. Bunun için onlara kedi oyuncakları almak işleri çok fazla kolaylaştırmış olacaktır. Sahiplerini koruma konusunda çok iyidirler. Özellikle gece uyudukları zaman korumasız olan sahiplerini her an gelebilecek tehlikelere karşı korurlar. Çok sadık hayvanlardır. Sahiplerine aşırı bağlıdırlar. Yavru zamanlarında sosyalleştirilmeleri sayesinde başka kedilerle ve diğer canlılarla çok iyi anlaşırlar. Fakat sahiplerini diğer canlılardan çok fazla kıskanırlar. Av yetenekleri çok iyi olduğu için aynı ortamda bakılmakta olan balık, kuş ve hamster gibi küçük canlıların olması pek uygun görünmemektedir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar