MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Foldex Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilgi

21.05.2022 15:59:00

Foldex Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilgi

Foldex kedileri, melezlenme sonucu ortaya çıkan bir kedi türüdür. Ataları Scottish Fold, Exotic Shortair, American Shorthair ve İran Kedileridir. Basık yüz yapılarıyla ve her anı hüzün doluymuş gibi bakan gözleriyle tanınan bir kedi türüdür. Küçük ve kıvrık kulakları olan bu tür, tombul gövdesi de tam bir sevimlilik abidesi haline getirmektedir. Görünümlerinin aksine oldukça zeki olan Foldex’lerin anavatanları ise Kanada’nın Quebec Eyaletidir. 1992 yılından beri günümüzde hala devam eden üretimleri mevcuttur. Bu kedinin ayrı bir tür olarak kabul edildiği tarih ise 2010 yılıdır. Fakat sadece anavatanları olan Kanada’dır. Ancak bu kedi ırkı Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da popülerliklerini almışlardır. Foldex ırkının üretimlerine bağlı olarak günümüzde çok az sayıda oldukları bilinmektedir.

Foldex Kedi Irkının Genel Özellikleri Nelerdir?

Anavatanları Kanada’dır. Doğal bir cins değillerdir. Birçok kedinin melezlenmesi sonucunda meydana gelmişlerdir. Ataları Scottish Fold, Exotic Shortair, American Shorthair ve İran Kedileridir. Sayılı çok az olduğu için nadir bulunan bir kedi türüdür. Ağır ve zor hareket edebilecek gibi görünseler de aslında çok hızlıdırlar. Orta irilikte bir kedidir. 5 ila 8 kilogram arasında olurlar. En belirgin özellikleri katlanmış kulaklarıdır. Yumuşak ve kısa tüylere sahiptirler. Renkli tüylere sahiptirler. Göz renkleriyle tüy renkleri uyumludurlar. Bacakları kısa olmasına karşı sağlam ve oldukça güçlüdür. Kuyrukları orta uzunluktadır. Kemikleri çok sağlamdır. Çok zeki ve bir o kadar da meraklıdır. Çok sakindirler. Eğitim alabilecek nadir kedi ırklarından biridir. Tam bir aile ve ev kedisidir. Gürültü çıkarmazlar. Agresif değillerdir. Kendilerini sevdirtmeye bayılırlar. Obeziteye meyillidirler. Ortalama yaşama süreleri ise 12 ila 15 yıl arasındadır.

Foldex Kedi Irkının Bakımı

Yuvalarına ve sahiplerine çok bağlı canlılardır. Eğitimleri zeki oldukları için oldukça kolaydır. Bakım konusunda da hiç zorluk çıkarmazlar. Kilo almaya çok meyilli oldukları için kaliteli mamalar dışında başka bir şey verilmesi önerilmemektedir. Az tahıllı kuru kedi mamaları vermek dışında başka mamalar verilmemelidir. Tüy dökümleri çok fazla değildir sadece mevsim geçişlerinde dökülmeler görülmektedir. Günlük taranması durumunda tüyleri daha sağlıklı olacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar