MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Amerika Çıtası (Keuda) Kedi Irkı Genel Özellikleri ve Bakımı

20.05.2022 14:28:30

 

Amerika Çıtası (Keuda) Kedi Irkı Genel Özellikleri ve Bakımı

Esnek bacaklarıyla tanınan bu ırk bu özeliği sayesinde adeta bir çıta gibi koşabilen bir türdür. 80’li yılların başlarında keşfedilmiştir. Anavatanları isimlerinden de belli olacağı üze Güney Amerika olan bir kedi türüdür. Çizgili desenleriyle de minyatür çıta adını da almışlardır. Çok yoğun bir egzersiz ihtiyacı olan kedi ırkıdır. Suyu çok severler. Tam bir yüzücüdürler. Sahiplerine aşırı derecede bağlıdırlar. Vücudu bütün hastalıklara karşı çok dayanıklıdır. Çok ince bir tüy katmanı vardır. Bu nedenden dolayı sıcak tutulmalıdır. Bunun dışında bakımları hiç zor değildir.

Amerika Çıtası (Keuda) Kedi Irkı Genel Özellikleri

Anavatanları Güney Amerika’dır. Esnek bacakları sayesinde çıta gibi koştuklarından isimlerini buradan almaktadırlar. Yaklaşık 5 kilogram ağırlıkta olurlar. Çok hareketlidirler. Geniş alanlarda koşup zıplamaya bayılırlar. Her renkte tüyleri olabilir. Değişmeyen tek özelliği her ne renkte olursa olsun tüylerinde çizgiler olur. Bu da çıta benzediklerinin kanaatidir. Tüy katmanları ince olduğu için sıcakta tutulmalıdırlar. Kısa ve yumuşak tüylere sahipler. İnce ve sivri kulaklara sahipler. İnce bir gövdeye sahipler. Özgürlüklerine çok düşkündürler. Fakat sahiplerine de bir o kadar bağlıdırlar. Çok zekidirler. Eğitimleri hiç kolay değildir. Çok kıskançlardır. Sahiplerini çok kıskanırlar. Suyu çok severler. Hastalıklara karşı oldukça dayanıklıdırlar. Ortalama yaşama süreleri ise 20 yıla kadar çıkmaktadır.

Amerika Çıtası (Keuda) Kedilerinin Bakımı

Amerika Çıtası (Keuda) kedileri, çok hızlı ve atik kedilerdir. Tırmanmayı ve koşacak alanları ararlar. İlk defa kedi sahiplenecek kişiler bol egzersiz yapabilecekleri geniş alanlara sahip evleri ve bahçeleri olması gerekmektedir. Yavruyken sahiplenmek daha uygundur. Sıcak iklimden geldikleri için haliyle sıcak alanlar aramakta olurlar. Yaşam sürdürdükleri alanda akvaryum bulundurulmaması gerekmektedir. Bunun sebebi hem suyu çok sevdiklerinden suya atlarlar. Hem de balıklara zarar verebilirler. Tüylerini haftada bir defa taramak yetecektir. Bakımları çok zor sayılmaz. Çok fazla yemek yedikleri için ölçülü bir şekilde kaliteli mamalar tüketmeleri gerekmektedir. Mamaları dışında başka hiçbir şey verilmemelidir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar