MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Amerikan Bobtail Kedisinin Genel Özellikleri ve Bakımı

20.05.2022 11:41:02

Amerikan Bobtail Kedisinin Genel Özellikleri ve Bakımı

Davranışları ve hareketleriyle köpeklere benzetilen Amerikan Bobtail kedileri, sahiplerine bağlılıkları ve uysallıklarıyla tanınmaktadırlar. Eğitimleri oldukça kolay olan, diğer hayvan cinsleri ve insanlarla oldukça iyi anlaşabilen ve de tasma ile gezmeyi çok sevmesi ile köpeklerden bir farkı yoktur. Görüntüleriyle tam bir pofuduk gibi olan Amerikan Bobtail kedisi kucaklardan inmek istemeyen bir kedi türüdür. Kısa kuyruklarıyla dikkat çekmektedir. Mutasyonlar sonucunda ortalama bir kedi kuyruğunun üçte biri kadar kısa kuyruklara sahiptirler. Oldukça iyi huylu, sakin ve huzurlu bir ortamda yaşamak için ideal bir kedi türüdür. Anavatanları isimlerinden de belli olacağı üzere Amerika Birleşik Devletleridir. Yakın tarihte ayrı bir kedi türü olarak tüm dünyada kabul edilmiştir.

Amerikan Bobtail Kedisinin Genel Özellikleri

Anavatanları Amerika Birleşik Devletleridir. Kuyrukları diğer kedilere göre çok daha kısadır. Farklı renklere sahiptirler. Kafa yapıları bedenlerine göre biraz büyüktür. Geniş ve dik kulaklara sahiptirler. Kısa bacaklı ve uzun gövdelidirler. İri yapıları olan bir kedi türüdür. Çok uzun ve kabarık tüyleri vardır. Sahiplerine ve diğer aile bireylerine çok düşkündür. Kendilerine ilgi gösterildiğini hemen anlayan ve karşılık veren bir türdür. Tam bir dost canlısıdırlar. Tasmayla gezdirilen nadir kedilerden biridir. Gürültüyü sevmezler haliyle çok fazla miyavlamazlar. Diğer kedi türlerinden ayırt edilebilen en önemli özelikleri ise eğitilebilir olması. Birlikte yaşadığı diğer canlılara uyum sağlarlar. Mükemmel bir şekilde zekidirler. Çok uysal ve sakindirler. Erkekler dişilere göre biraz daha ağırdır. Gelişimleri çok yavaş gelişmektedir. 3 yaşından sonra gelişmiş olurlar. Sindirim sistemleri çok hassas bir kedi türüdür. Ortalama yaşama süreli 15 yıl ancak iyi bakıldıkları takdirde 20 yıla kadar çıkmaktadır.

Amerikan Bobtail Kedisinin Bakımı Hakkında Bilgi

Uzun tüylü kediler olmalarına rağmen kendilerini çok iyi temizlerler. Haliyle sahiplerine çok fazla zahmet çıkarmazlar. Yine de tüylerinin dolaşıp topaklaşmasını istemediğimiz için haftada 2 defa taramak gerekmektedir. Kedilerin doğasında titizlik olduğu için banyo yapmayı sevmezler. Temizliğe önem verirler, kumlarının ve mamalarının sürekli temiz tutulması anlamına gelmektedir. Bağırsak ve böbreklerinin hassasiyeti dışında oldukça dayanıklı hayvanlardır. Kaliteli mamalar ve temiz, hijyenik bir bakımla birlikte kedilerin ömürleri daha uzun olur.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar