MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Mekong Bobtail Kedisinin Genel Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

26.05.2022 09:54:29

Mekong Bobtail Kedisinin Genel Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 Rusya Mekong Bobtail kediler, alında Tayland kökenlidirler. Bu ırkın en dikkat çekici özelliği ise bu kedilere özgü kısa kuyruklarıdır. Bir diğer özellikleri ise parlak mavi gözlerinin olmasıdır. Siyam kedilerine benzeye kulaklar ve yüzlerini, patilerini ve kuyruklarını kaplayan koyu renkli lekeler sahiplerdir. Tüyleri ise ipeksi yumuşacık tüyleri vardır. Çok eski bir kedi türüdür. Türleri konusunda çok eski oldukları düşünülmektedir. Nadir bulunan bu ırk Uzak Doğu ve Rusya başta olmak üzere dünyaca çok değerlidirler.

Mekong Bobtail Kedisinin Genel Özellikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rusya’da yetiştirilmelerine rağmen anavatanları Tayland’dır. Dünyada en eski kedi cinslerinin bir olduğu bilinmektedir. Sayıca çok az bulunan bu yüzden de nadir bulunmaktadır. Orta boy ırk kediler arasında yer alırlar. 25 ila 30 santimetre iken ağırlıkları ise 3,5 ila 7 kilogram arasındadır. Kısa tüyleri vardır. Tüyleri krem rengi ve tonajlarındadır. Fakat yüzleri, patileri ve kuyrukları ise siyah rengindedir. Mavi renkli gözlere sahipleridir. Dik kulaklara sahiplerdir. Kaslı ve atletik gövdeleri vardır. Av konusunda çok yeteneklidirler. Neşeli, oyuncu ve hareketlidirler. Çok zeki hayvanlardır. Sosyalleştirilmesi kolay hayvanlardır. İnsanlarla ve diğer hayvanlarla iletişimi çok iyidirler. Yalnızlıktan hiç hoşlanmazlar. Sahiplerine ve yuvalarına aşırı derecede bağlıdırlar. Dişileri bir doğumda 3 ila 6 yavru dünyaya getirebilirler. Genel olarak sağlıklı hayvanlardır. Ama ilerleyen yaşlarında kısırlık ameliyatı ve daha az hareket etmeleri nedeniyle kilo almaya meyillidirler. Ortalama yaşama süreleri 15 yıla kadar çıkmaktadır.

Mekong Bobtail Kedisi Bakımı

Yalnız yaşayan ve evde uzun saatler vakit geçirmekte olan kişiler için ideal bir kedi türüdür. Mekong Bobtail kedi cinsleri, oldukça hareketli ve oyuncu canlılardır. Yalnız kalmayı hiç sevmezler. Bu nedenden dolayı kedi sahiplenecek kişilerin bu ırk kedileri sahiplenmesi durumunda onlara birde oyun arkadaşı edinmeleri gerekmektedir. Ya da kedi oyuncakları edinmesi gerekmektedir. Fakat çok zeki oldukları için bu oyalama çabalarına kolay kolay kanmayacak ve sahiplerinden hep ilgi isteyecektir. Kısa tüyleri olduğu için haftada 1 defa taranması uygun görülmektedir. Kısa tüyler olmasına rağmen ciddi bir tüy bakımından geçmek zorundadır. Dikkatli ve özenli bakıldığı süre zarfında 15 yıllık ömürleri 18 yıla kadar çıkmaktadır. Kısırlık operasyonundan sonra kilo almaya eğilimli oldukları için az tahıllı kaliteli mamalar ve egzersizlerine dikkat edilmesi gerekmektedir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar