MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Pitbull Hakkında Bilgi Özellikleri ve Bakımı

23.09.2019 10:45:01

Bugün sizlerle pitbull köpek cinsleri hakkında mükemmel bilgiler paylaşacağız. Bu sevimli dostlarımızın özellikleri, bakımları ve eğitimleri konusundaki noktalara değineceğiz. Buyrun yazımıza...

Pitbull Irkı Özellikleri

Pitbull özellikleri oldukça güçlü yapıya sahip bir ırktır. Güçlü bir çeneleri vardır. Pitbull cinsi köpeklerin boyutlarına gelecek olursak; dişiler 38-48 cm, erkekler ise 45-60 cm yüksekliğine ulaşabilir ve ağırlıkları 14 ile 32 kg arasındadır. Çeneleri güçlüdür bu sayede 1 ile 2 ton ağırlık basabilmektedir. Masum bir gülüş biçimi vardır ve kendine çok fazla güvenen bir yapıdadır. Pitbull kopekleri ortalama 12 ile 14 yıl arası yaşarlar. Son derece cesur bir köpektir. Pitbull bekçi köpeği olarak da kullanılır. Sahibine çok bağlı, çok güçlü, çok atletik çok enerjik, yorgunluğa çok dayanıklı bir köpek cinsidir. Pitbull köpek cinslerinin %80’i beyazdır.

Pitbull Irkı Tarihçesi

Pitbull kökeni 19. Yüzyıl'da İngiltere'nin Staffordshire bölgesinde Bulldog ve çeşitli terrierlerin çiftleştirilmesiyle elde edilmiştir. Pitbull cinsi köpek dostlarımızı dövüştüren kişileri lütfen hayvanhaklari@ormansu.gov.tr adresine bildiriniz. Onları dövüştüren acımasız insanların yaptıkları bu zulme ortak olmayın.

Pitbull Cinsi Köpek Eğitimi

Pitbull köpeği, diğer köpekler gibi iç güdüleri ile hareket etme ve liderlik yapma ihtiyaçları vardır. Onlara daima sevgi ile yaklaşın. Hiçbir hayvan dostumuza asla şiddet uygulamayın. Çünkü duyguları oldukça çok kuvvetli bir köpektir. Pitbull tuvalet eğitimi bir pitbull köpeğinin eğitimlerini başarıyla geçebilmesi için temel eğitimlerden bir tanesidir. Köpek yavru iken bu eğitim ona verilebilir. Yani yavru pitbullumuza sağlam bir tuvalet eğitiminden sonra onun için temel itaat eğitimlerine başlayabilirsiniz. Pitbull tuvalet eğitimi sağlıklı bir şekilde geçirilirse diğer eğitim süreçleri de kolaylaşır. 

Pitbull Beslenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Onların veteriner kontrolünü asla aksatmayın
  • Pitbull cinsi köpekleri asla dövüştürmeyin, bu zulme ortak olanları da ilgili bakanlıklara bildirin
  • En kaliteli mama ile beslemeye özen gösterin
  • Mama kabının yanında daima temiz su bulundurun
  • Onlara kötü davranış sergilemeyin

Pitbull Tüy Bakımı ve Yavru Pitbullun Beslenmesi

Kısa tüyleri olan pitbull bakımı düzenli fırçalama ile yapılabilmektedir. Çok fazla yıkanma ihtiyaçları yoktur. Pitbull cinsi günde 3 veya 4 öğün beslenmelidir. Her öğünde az miktar süt bulundurmalısınız. DİKKAT EDİN! Aşırıya kaçarsa köpek ishal olabilir. Yavru pitbullar kuru mama yemeye eğilimli değillerdir. Bunun çözümü ise şu şekildedir; Kuru mamayı bir kâseye koyun, ıslak köpek mamasından az bir miktar alın ve kâseye koyun. Bir çorba kaşığı kadarda süt ekleyin. Ortalama 10 dakika bekletin kuru mamalar şişecektir. Hepsini karıştırın ve lapa haline getirin. Sonra oturun ve köpeğinizin mamayı afiyetle yemesini izleyin.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar