MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Çocukların Köpeklerle Büyümesinin Avantajları

21.09.2019 20:27:40

Bir  noktada çocuklar ebeveynlerine bir yavru köpek almaları için yalvarırlar. Bir ebeveyn olarak evcil hayvana sahip olmanın gerektirdiği tüm ev işlerini ve finansal yükümlülüklerini düşünmeden edemeyebilirsiniz. Ancak çocukların köpeklerle birlikte büyümesinin onların sağlığına ve gelişimine oldukça faydalı olduğunu biliyor muydunuz?

Sorumluluk Sahibi Olurlar.

Çocuğunuza yaşam dersi öğretmek için fırsat mı arıyorsunuz? Bir canlıya bakmak, bulaşık makinesini boşaltmaktan veya odasını toplamasından farklı bir sorumluluktur. Yürütmek, beslemek, arkasını toplamak çocuğunuzun yapabileceği işlerdendir.

Köpeklerle Büyüyen Çocuklar Daha Sağlıklı.

Pediatrik sağlık konusundaki araştırmalar, yaşamlarının ilk yıllarında evcil hayvanlarla(özellikle köpeklerle) yaşayan çocukların daha iyi bir bağışıklık sistemine sahip olduklarını göstermiştir. Köpeklerle yaşamanın bebeklik döneminde bağışıklık sistemlerinin olgunlaşmasının olumlu yönde arttığına inanılıyor. Ayrıca hastalandıklarında, evcil hayvanlarla yaşamayan çocuklara nazaran daha kısa bir antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyarlar. Başka bir araştırma gösteriyor ki evde köpeklerle yaşayan çocukların, ailede en az bir kişide solunum yolu alerjileri veya astımı varsa, kendilerinde semptomlarının daha az görüldüğünü göstermiştir.

Duygusal Zekaları Daha İyidir.

Herkes IQ ne demek biliyordur ya da en azından duymuştur. Peki EQ’yu duydunuz mu? Köpek sahibi olmak çocukların duygusa zekalarının gelişmesine yardımcı olur. Başka bir hayatla ilgilenmek merhamet sahibi bir insan olmayı gerektirir. Onları beslemek veya gezdirmek kendi hayatları ile ilgili de pratik olur. Yabancı ülkelerin okullarında anasınıflarında sınıf evcil hayvanları vardır ve öğretmenler çocukların kendileri ile gurur duymalarını, şefkat ve empati duygularının gelişmesini sağladığını söylüyor.

Daha Fazla Oyun ve Egzersiz.

Köpek sahibi çocuklar diğer çocuklara kıyasla günde 11 dakika daha fazla hareket ederler. Bu sayı çok önemli görünmeyebilir ancak ayda 5.5 saat, yılda 66 saate karşılık geliyor! Ayrıca bazı araştırmacılar köpek sahibi çocukların gençlik obezitesine yakalanma riskinin daha az olduğunu söylüyor.

Terapi.

Köpekler çoğu hastalık için terapi olarak kullanılıyor.

Otizm:

Köpekler güvenlik hissi verir.

Anksiyeteyi ve saldırganlık eylemlerini azaltır.

Yeni şeyler deneme isteğini artırır.

Korkulu durumlarla yüzleşme kabiliyetini artırır.

Sözlü iletişimi teşvik eder, kelime dağarcığını artırır.

DEHB ve DEB:

Köpekler tutarlılık ve rutin oluşturmaya yardımcı olur.

Hiperaktiviteye yardımcı olmak için fazla enerjinin dışarı çıkmasına yardımcı olur.

Köpekler çocukların depresyon ile başa çıkmalarına yardımcı olur.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar