MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerle Mükemmel İletişim Kurmanın 8 Miyavsal Yolu

23.09.2019 14:39:35

Kedicikler ile olduğu kadar diğer tüm hayvanlar ile iletişim kurmanın belli başlı kuralları var. Onlarla iletişim kurdukça ve sizi anladığınızı gördükçe mutlu oluyorsunuz, eminiz. 

Aslında işin özü onlara nasıl davranmamız gerektiğini bilmemizden geçiyor. Hâlen kedi dünyası anlamlandırılabilmiş değil. Kedim ile nasıl miyavlaşır iki lafın belini kırarım diye düşünüyorsanız sizin için harika bir liste hazırladık. 

1) Yavaşça gözünüzü kırpın

İlk başta komik ve saçma bir görüntü olabilir ancak kediniz, karşısında gözlerinizi birazcık kapatıp açtığınızı gördüğünde bulunduğunuz durumdan mutlu olduğunuzu, ondan tedirgin olmadığınızı ve rahat hissettiğinizi anlayacaktır. Sakin bir ruh halinde olduğunuzu görmek, kedi dostunuzu mayıştırmakta ve sakinleştirmektedir.

2) Dik dik bakmaktan kaçının

1. maddemizin tam olarak 180 derece tersinden bahsediyoruz: Dik dik bakmak!
İnatlaşıyormuş gibi birbirinize göz kırpmadan baktığınızda, kediniz bunun bir oyun olduğunu düşünebilir. Ancak şu unutulmamalıdır ki; kediniz bu süre zarfında kafasında milyonlarca ihtimal geçirmektedir. "Acaba nereden saldırır?", "Ben nasıl tırmıklayarak alt ederim?" şeklindeki düşünceleri onda güvensizlik ve rahatsızlık hissettirir. Dik dik bakmak onların gerilmesine yol açabilir.

3) En sevilen şeydir: Konuşmak!

Gönül isterdi birlikte miyavlaşıp, sohbetler edelim... Bizim ortak dilimiz elbette sevgidir. Normal konuşmak kediler üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Sizi ses tonunuzdan vermek istediğiniz mesajı ve ruh halinizi anlayacak kadar zekidirler. Sıklıkla tekrarlanan kelimelere tepkileri tam olarak bu yüzden.

4) Göbeklerini sevdirmekten hoşlanmazlar: Aklından geçirme

Biliyoruz ki en tatlı yerleri elbette göbüşleri ancak, "kesinlikle yapılmaması gerekenler" listesi yapsaydık aslında bu durum listenin en başında. Tabii bazı kediler bu kuralın dışında kalabiliyor. Sizi artık özel biri olarak gördüğü için sakınmadan göbüşlerini sevdirebiliyorlar. Yine de yabancı bir kedi dostumuzun göbek kısmına dokunmak yapılacak hatalardan bir tanesidir.

5) En güzel ses: Mırıltıyı hissedin

Kediler gırlayarak ve ya mırlayarak duygularını ifade edebilmektedirler. Çoğu kedi dostumuz keyfi yerindeyken mırladığı gibi bazen ağrı ve acı hissini anlatmak için de mırlayabilir. Burada bu sesi ayırt edebilmek oldukça önemli. O nasıl sizin ses tonunuzu, hislerinizi anlayabiliyorsa siz de onun mırıltı tonlarını iyi bir şekilde öğrenmelisiniz.

6) Sarılmak, mıncıklamak ve yoğurmak...

Adına istediğinizi deyin... Kediler bebeklik zamanlarından itibaren annelerinin yanında kıvrılıp yattıklarından dolayı, bu ihtiyacı bazen insanlar ile gidermek istiyor olabilirler. Siz alıp zorla sarılamazsınız, bu tamamen onların tercihi. Fakat sarılmak için yanınıza geldiğini hissettiğinizde ona sevginizi ve ilginizi göstermeyi ihmal etmeyin.

7) Belki de en önemlisi: Koku testi!

Yeni bir kedi ile tanıştığınız zaman ilk olarak parmağınızı onun burnuna doğru tutmanız ve sizi koklamasına izin vermeniz tanışmanın ilk aşamasıdır. Sizi kokladıktan hemen sonra ya hoşlanmayıp geri çekilecek ya da başını veya burnunu sürtmeye başlayacaktır. Bu test ise sizin istenmeyen tırmıklardan kurtulmanızı sağlar. Ona vereceğiniz güven oldukça önemlidir.

8) Baş tokuşturmak...

Bu ifade "sana güveniyor ve seni seviyorum" kelimelerini ifade eder. Peki bunu biz neden yapmıyoruz? Kedi dostunuza siz de başınızı uzattığınız zaman ona doğru sürtündüğünü göreceksiniz. Onunla aynı beden dili ve iletişim kanallarını kullanarak konuşmaya başlayabilirsiniz.

 

Videomuza Ulaşmak İçin Buraya Bakabilirsiniz!
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar