Papağana Nasıl Eğitim Verilir? Papağan Konuşturma Teknikleri!

2.08.2019 16:03:52

 

Papağanların kıvrık gagaları ve kalın dilleri bulunduğu için diğer hayvanlara kıyasla konuşma yetenekleri vardır. Uzun süre dinledikleri melodileri ezberler ve tekrar edebilirler. Papağanlar bu ezberlerin üzerine bu sesleri de öğrenirler. Papağanınıza eğitim vererek onun konuşmasını ve farklı tonlarda sesler çıkarmasını sağlayabilirsiniz. Eğer papağan eğitmek istiyorsanız öncelikli ihtiyacınız olan şey sabırdır. Çünkü bu eğitim uzun süreler alabilmektedir. Bu yüzden bu işin çok da kolay olmadığını bilin. Unutmayalım ki papağanların bizde olduğu gibi ses telleri bulunmamaktadır. Konuşma özellikleri yoktur. Eğer sabırla onu eğitmeye başlarsanız boğanızın üstündeki östaki borularını kullanarak ezberledikleri sesleri çıkartabilirler. 

Papağan Konuşturma Teknikleri 

Papağanlar yapılarından dolayı yaşamları boyunca kelime öğrenme yeteceğine sahiptir. Düzenli aralıklarla eğitim vererek dostunuzun konuşmasını sağlayabilirsiniz. İlk öncelikle dostunuzun söylemesini istediğiniz kelimeyi gün boyunca aralıklarla dostunuz yanında tekrar ederek söyleyin. Söylemesini istediğiniz kelimeleri farklı ses tonlarında söyleyin. Bu uygulamayı kullanarak 3, 4 hafta gibi süreler içerisinde papağanınızın konuşmasını sağlayabilirsiniz. Eğitimde en önemli olan şey sabır ve sevgidir. Eğer eğitimi bunlarla yaparsanız er geç istediğiniz sonucu alacaksınız. Eğer dostunuzun östaki borusu daha gelişmişse konuşması daha hızlı olacaktır. Eğer gelişmemişse de öğrenmesi daha yavaş olacaktır. 

Papağan Ya İstemediğiniz Kelimeyi Ezberlerse? 

Eğer böyle bir sorunla karşılaşırsanız kesinlikle papağanı cezalandırma adına ona şakın vurmayın ya da korkutmayın. Bu papağanınızın psikolojisini bozar ve şiddet hiçbir zaman hiçbir şeyin sorunu değildir. Papağanı istemediğiniz kelimeleri söylemesi üzerine, papağan o kelimeyi söylediği zaman onunla ilgilenmeyi bırakın. Etrafta televizyon ve benzeri olan sesli cihazları kapatın. Ek olarak da odadaki ışığı söndürün ve odadan çıkın. Bunu tekrarladığınız zaman papağan o kelimeyi söylemekten vazgeçecektir. Sizse o kelimeyi kuşun yanında söylememeye özen gösterin. 

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar