MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Osmaniye'de Bacağı Kesilmekten Kurtarılan Kedi Yavrularına Kavuştu

26.07.2019 10:46:51

Osmaniye'de dördüncü katta bulunan dairenin balkonundan düşen anne kedi, arka ayaklarındaki kırıkların tedavisindan sonra 5 yavrusuna kavuştu.
Düşerek yaralanan anne kedi, sahibi tarafından Osmaniye Korkut Ata Gençlik, Spor ve Doğa Derneği'ne ait bilim evine götürüldü. Burada yapılan röntgen çekiminin ardından arka ayaklarının kırık olduğu belirlendi. Görüntüleme sayesinde ayakları kesilmekten kurtulan anne kedi, ameliyat edildi. Anne kedi kısa sürede iyileşti ve yavruları ile buluştu.

Demirören Haber Ajansı'ndan İbrahim Emül'ün haberine göre, Hayvan Hakları Federasyonu (Haytap) Osmaniye İl Temsilciliği'nin talebi ile yüzde 100 hibe ile görüntüleme cihazı hediye edildi. Haytap İl Temsilcisi Veteriner Hekim Ali Laçinbala, Osmaniye'de sahipsiz ya da sahipli hayvanların travma neticesinde teşhis ve tedavide kullanılan görüntüleme sisteminin olmadığını belirterek, "HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Osmaniye İl Temsilciliği'nin talebi üzerine yüzde 100 hibe ile şehrimize bir röntgen cihazı hediye edildi. Artık bu canlarımızın travmalarını kolaylıkla teşhis ederek, tedavilerini sağlayacağız" dedi. Veteriner hekim, görüntüleme cihazında tespit edilen çok parçalı kırık teşhisi neticesinde anne kedinin bacağı ampute edilmekten kurtulduğunu ve ameliyattan 2 gün sonra adım attığını söyledi.

Operasyon 3,5 Saat Sürdü

Anne kedinin ameliyatına katılan Veteriner Hekim Ali Nuri Yiğit ise ameliyatta 3 veteriner hekimin görev aldığını anlatarak, "Yaklaşık 3,5 saat süren zorlu operasyon ile anne kedinin bacağının kesilmesi önlendi. Tedaviye hızla cevap veren anne kedi, hayata HAYTAP sayesinde yeniden adım atmış oldu" dedi.

Korkut Ata GEnçlik Spot ve Doğa Derneği Başkanı Murtaza Savrandalı ise 'Karakız Görüntüleme Merkezi'nin önümüzdeki haftalarda tam kapasiteyle faaliyete geçeceğini belirtti. Dernek Başkanı Savrandalı, "Burası röntgen görüntülemenin yanı sıra mikroskop ile basit muayene, dürbün ve teleskop ile uzay gözlemi konusunda ilk ve orta okul öğrencilerine uygulamalı eğitimler için şehrimizin eğitim odaklarından biri olmaya aday." dedi.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar