MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Japonya'daki Kedi Adası

25.07.2019 22:13:18

JAPONYA’DAKİ KEDİ ADASI AOSHİMA

Japonya’daki Kedi Adası gün geçtikçe daha da popüler hale geliyor. Ancak adayı ziyaret etmek isteyenler için çok fazla kullanışlı bilgiler göremiyoruz.

ADANIN TARİHÇESİ

İkinci Dünya Savaşı sırasında, birçok insan anakaradan adalara kaçmış. Adanın en yüksek nüfusu 1960 yılında 655 kişi olarak kaydedilmiş. Ancak yeterli iş olmadığı için insanların çoğu adadan ayrılmış. 1976’da adanın tek ilkokulu da kapanmış.

2000 yılının başlarında adadaki kedi nüfusu artmaya başlarken, insan nüfusu 50’ye düşmüş. Bugün adada sadece 15 kişi ( 4 balıkçı ve emekliler) var ve 100 üstünde yakın kedi yaşıyor.

Kediler “Kedi Cenneti” olarak bilinen Taşirojima’ya yıllar önce ipek böceği tesislerinden fareleri uzak tutmak için getirilmiş. Halkın büyük kısmı işsizlikten adadan ayrıldıktan sonra kediler sayısal olarak üstünlüğü ele geçirmiş durumda.

ADAYA SEYAHAT

Adada konaklayacak bir pansiyon ya da dinlenme tesisi yok. Bu yüzden insanlar sadece kedileri beslemek ya da fotoğraf çekmek için gidiyor.Bunun yanında adada araba veya bisiklet de bulunmuyor. Mağazası ve otei bulunmayan bu adaya her gün iki feribot seferi ile yerli turist yağıyor.

ADADAKİ KEDİLER

Önceleri bir iki kedi ile başlayan bu olay üremenin kontrolden çıkmasıyla tam anlamıyla bir kedi kedi işgaline döndü. Şuan adada bulunan 120 kediden 10u kısırlaştırıldı. Kediler onları beslemeye gelenlerin verdiği yemekler dışında, bitkileri ve çöpteki yemekleri yiyerek hayatta kalıyorlar.

ADA SAKİNLERİ

Adada yaşayanlardan bazıları devamlı gelen turistlerden oldukça memnunken bazıları da hiç mutlu değil. Aoshima ziyaretçileri için bazı kuralları var:

  1. Kedileri yalnızca “toplanma merkezi” olarak belirlenmiş alanda besleyin. İskelenin çevresinde kedilere yemek vermeyin.
  2. Lojistiği durdurmamak için iskelede oyalanmayın. Gemiden indikten sonra rıhtımdan uzaklaşın.
  3. İzin almadan özel alanlara(yerel halk evlerine) girmeyin.
  4. Lütfen yerlere çöp atmayın.
  5. Kedileri çok fazla beslemeyin çünkü hastalanırlar. Hiçbirimiz bunu istemeyiz. Kediler için çok fazla yiyecek getirdiyseniz bunu toplum merkezi önündeki yiyecek kaplarına veya gemilerin bekleme odalarına bırakabilirsiniz.
  6. Geminin bekleme odasında bir bağış kutusu var. Bağışlarınız sadece kediler için kullanılacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar