MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Oriental Longhair Cinsi Kedi Özellikleri ve Bakımı

25.06.2022 12:48:56

Sizlere bu yazımızda Oriental Longhair cinsi kediler hakkında detaylı bilgiler aktarmaya çalışacağız. Siz de bu kedi cinsi hakkında bilgi sahibi olmak ister misiniz? Sizler için derlediğimiz bu yazımızı okumaya başlayabilirsiniz... En uzun tüylü kedi cinsi olduğunu söylesek yanlış olmaz. Karakter özellikleri ise atalarından olan Siyam kedisine benzemektedir. Oriental Longhair cinsi kedi dostlarımız 19. yüzyıl sırasında görülmeye başlamıştır. Bu kedi dostumuzun anavatanı ise İngiltere'dir. Keşfedildiği ilk zamanlarda görülmese de 20. yüzyılın son vakitlerinde Siyam kedilerinden tamamen ayrı bir cins olarak görülmüştür. Oriental Longhair cinsi kedi dostlarımız birçok kurumun ödülüne de layık görülmüştür. Bu kedi cinsi, korunmuş ve en saf kedi cinsleri arasına girmeyi son derece haketmiş bir ırktır. İyi huylu ve sadık olan bu cins, hayvanseverlerin kalbinde çok büyük bir yere sahiptir. Oriental Longhair cinsi kedisi olanlar onlarla beraber neşelenirken ipeksi tüyleri ile muhteşem varlıklar olduğunu söyleyebiliriz.

Oriental Longhair Cinsi Kedi Genel Özellikleri Nelerdir?

Oriental Longhair cinsi kedi dostlarımız hakkında detaylı ve madde madde ileteceğimiz bu liste sayesinde onları çok daha yakından tanıyablieceksiniz.

 • Oriental Longhair cinsi kedilerin anavatanı İngiltere'dir.
 • Uzun tüylü ve iri kedi ırkları arasında girmiştir. Ortalama vücut ağırlıkları ise 10 kilograma dayanabilir.
 • Uzun ve sık tüyleri genel olarak beyaz, krem, kahverengi ve kızıl tonlarında görülmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki Oriental Longhair cinsi kediler her renk tonunda da görülebilir.
 • Bedenleri ile uyumlu sivri kulakları ve uzun kuyrukları vardır.
 • Oriental Longhair cinsi kedi dostlarımızın gözleri genel olarak sarı ve yeşil tonlarındadır.
 • Mükemmel derecede zeki olmaları sebebi ile eğitimleri çok kolaydır.
 • Zekaya dayalı oyunlar oynamayı çok sever.
 • Agresif ya da saldırgan değillerdir. Oriental Longhair cinsi kediler son derece sevecendir. Ayrıca diğer insanlar ve evcil hayvanları da oyun arkadaşı olarak görebilir.
 • Oldukça enerjik ve oyuncu bir karakteri vardır.
 • Oriental Longhair cinsi kediler, onlara bakan kişilere son derece sadıktır.
 • Kalıtsal hastalıkları çok olmasa da kilo almaya meyilli olabilir.
 • Oriental Longhair cinsi kedilerin ortalama ömürleri 15 yılın üzerindedir.

Oriental Longhair Cinsi Kedi Bakımı Hakkında Bilgi

İsminden de anlaşılacağı gibi Oriental Longhair cinsi kedi dostlarımız uzun ve ipeksi tüylere sahiptir. Bu tür kedilerin bakımındaki en zorluk tüylerinin sürekli taranacak olmasıdır. Oriental Longhair cinsi kedi dostlarımız iki günde bir olmak üzere fırçalanmalıdır. Bu fırçalama süreci onların deri hastalıkları konusunda fayda sağlayacaktır.

Oriental Longhair cinsi kediler belli bir süre boyunca yalnız kalmayı dert edebilir. Uyumlu ve uysal hatta sadakat dereceleri yüksektir.

Onlarla oyun oynamaktan çekinmemelisiniz. Bu kedi cinsi az tahıllı kuru kedi maması ile beslenmelidir. Oriental Longhair cinsi kediler oldukça titizdir. Kirli mama ve su kabından yeyip içmeyi reddedebilirler.

Sizler için derlediğimiz bu yazımızda Oriental Longhair cinsi kediler hakkında bilgiler sağladık. Bizi takip etmeyi unutmayın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar