MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Landseer Köpek Irkının Genel Özellikleri ve Bakımı

26.06.2022 15:40:54

Bu ırk şefkatli ve enerjik yapılarıyla dikkatleri üzerlerine çekerler. Aynı zamanda çok kolay eğitilebilir olmalarıyla tanınmaktadırlar. Büyük ailelere ve birden fazla evcil hayvanları olan aileler için tercih edilmektedir. 1920 yılında neredeyse nesilleri tamamen tükenen Landseer ırkı Almanlar tarafından yeniden üretilmeye başlanmıştır.

Genel Özellikleri

 Bu ırk Avrupa kıtası ülkelerinde çok daha sık görülmektedir. Almanya’da çok daha yaygın olan bu ırkın en belirgin özelliği sevecen ve arkadaş canlısı olmalarıdır. Güçlü ve çok zarif yapıları vardır. Suyu çok severler. Sudayken kendilerini yuvalarındaymış gibi hissederler. Bu özellikleri sayesinde av getirebilir ve sahiplerine yüzmede eşlik etmeyi çok severler. Landseer Köpek Irkının Genel Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler hakkında bilgi sağlayacağız.

Uzun boylu ve güçlüdürler. Küçük kulakları vardır. Çok daha iyi yüzmeleri için ayaklarında yüzgeçleri mevcuttur. Çok yumuşak bir tüy yapıları mevcuttur. Ortalama 55 ila 70 kilogram ağırlıkları vardır.  Uzunlukları ise 60 ila 80 santimetre arasında değişiklik göstermektedir. Ortalama yaşama süreleri ise 10 yıl kadardır. Fakat iyi bakılması takdirde bu süre 15 yıla kadar çıkmaktadır.

Çok sakin ve cesur bir yapıları vardır. Gerektiği zaman kendi başlarına harekete edebilecek kadar cesurdurlar. Kurtarma görevlerinde çok başarılıdırlar. İnsanlarla ve çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Sosyalleşmeleri çok kolaydır. Düzensiz ve gürültülü bir ortam onlara göre değildir. Bundan dolayı en önemli olan şey huzurdur. Çok hassas bir köpek ırkıdır. Bundan sebep ki cezalandırma ve azarlama gibi davranışlardan uzak durulmalıdır.

Bakımı

Mevsim geçişlerinde tüy dökme oranlarında farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden tüylerinin düzenli bir şekilde taranması gerekmektedir. Ayda bir defa banyo yaptırılması gerekmektedir. Tırnak ve diş bakımları da hijyen ve sağlıkları için düzenli olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Sıcak havaları sevmediklerinden dolayı su ile yıkanmaktan çok hoşlanırlar. Bu ırk bakımları için başka bir şeye ihtiyaç duyulmamaktadır.

Beslenmeleri

Kilo kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır. Daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürmeleri için gerekli kalsiyum, vitamin ve protein ihtiyacına göre beslenmesi için en uygun mamanın kullanılması gerekmektedir. Kuru mamaların kullanılması sayesinde dişlerindeki tartar oluşması engellenmiş olacaktır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar