MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Old English Sheepdog Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

17.09.2022 13:59:48

Old English Sheepdog cinsi köpek dostlarımız, bilinen diğer ismi ile İngiliz Çoban Köpek dostlarımız 19. yüzyıl sıralarında İngiltere ülkesinde ortaya çıkmış bir cins köpektir. Kökenleri ile ilgili olarak araştırmaılar Old English Sheepdog cinsi köpek dostlarımız hakkında farklı görüşler sunar. Bunlar arasındaki en gerçekçi görüş ise Owchter isminde eski bir Rus cinsine bağlı yakınlık söz konusudur. Kısa kuyrukları ile bilinen Old English Sheepdog cinsi köpek dostlarımız Baltık Denizi'nden geldiği söylenir. Çoban köpeği olarak ünlenmiş Old English Sheepdog cinsi dostlarımız çiftlikte koyun yünlerinin kesilmesi sırasında sahipleri onlarında kürklerini kırparak kullanmıştır. Bu nokta üzerinden de anlayacağınız üzere yoğun ve kabarık tüylere sahiptir. 

Old English Sheepdog Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Old English Sheepdog cinsi köpek dostlarımıza verilen bir diğer isim de Bobtail'dir. En bilinen özellikleri kürk yapılarıdır. Dalgalı, uzun ve çift katmanlı bir kürk yapısına sahip olan bu cinsin tüyleri kulaklarını ve her yerini kaplar. Bu sebeple geçmişte koyun sahipleri koyunları kırparken sıraya Old English Sheepdog cinsi köpek dostlarımızı da alıyormuş. Hatta onların da kürkleri ara ara kullanılmış. Büyük boy köpek cinsi olan Old English Sheepdog cinsi köpekler omuzlarından aşağı doğru 60 santimetre kadardır. Ağırlıkları ise 25-30 kg aralığındadır. Dişi olan Old English Sheepdog cinsi köpek dostlarımız erkeklere oranla daha hafiftir. Vücutları büyük bir kare yapısına sahiptir. Ayrıca dengeli ve kaslı vücutları vardır. GEnetik olarak ise kendilerine özgü olarak boyun kısmından sırtlarına doğru bir yükselme mevcuttur. Ayrıca genetik olarak gri ve mavi tonlarında olurlar. Kendilerine özgü farklı bir yürüyüşe sahip olan Old English Sheepdog cinsi köpekler ayı yürüyüşünü andıran bir şekilde yürür. Ayrıca havlama eğilimleri diğer köpek dostlarımıza oranla daha fazladır.

Old English Sheepdog Cinsi Köpek Bakımı

Bu köpek dostlarımızı gördüğünüzde direkt olarak akıla ilk gelen bakımları ve tüyleri olacaktır. Her evcil dostumuzun ihtiyacı olan haftalık taranma dışında Old English Sheepdog cinsi köpek dostlarımız pek bir bakım istemez. Yalnızca bu köpeklerin ıslanmasına dikkat etmelisiniz. Kuruması açısında zorluk yaşayabilirsiniz. Ayrıca uzun ve sık olan tüyleri sağlıklı ve parlak olabilmesi adına sürekli düzenli tüy bakımı yapılması gerekiyor. Kalın tüylü köpek dostlarımız için olan taraklardan kullanarak Old English Sheepdog cinsi köpek dostlarımızı taramanız mümkün olacaktır. Premium mamalar ile onları beslemeniz ve rutin veteriner kontrollerine götürmeniz konforlu bir yaşam açısından en sağlıklısı olacaktır.

Sizlere bu içeriğimizde Old English Sheepdog hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Bizi takip etmeyi unutmayın.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar