MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Muhabbet Kuşunuzun Konuşması İçin Yapabilecekleriniz

5.03.2021 12:11:31

Minicik bedenleri ve rengarenk tüyleriyle tüm ilgiyi çeken bu dostlarımızın konuşması ve birçok kelime öğrenmesi mümkündür. Biraz sevgi ve biraz da ilgiyle kuşunuzu konuşturmak ve evinize daha da neşe katmak istiyorsanız muhabbet kuşu nasıl konuşturulur konumuzun ayrıntılarına göz atalım!

Muhabbet kuşları bakımlarının kolaylığı açısından evcil hayvan beslemek isteyen birçok insan tarafından fazlasıyla tercih edilmektedir. Ev ortamına ve yaşamına da kolay adapte olması sayesinde bu konuda ne kadar haklı olduğumuzu gösteren bu kuşların bazı kelimeleri öğrenmeleri ve konuşmaları da mümkündür. Bir papağan performansı göstermeseler de oldukça eğlenceli olabilecekleri de bilinen bir durumdur. Oldukça iyi bir gözlemci ve zeki olan muhabbet kuşlarının tam olarak istenilen seviyeye gelmeleri için bizlerin de onlara sabırla ilgi göstermesi ve aramızda sıkı bir bağ kurmaya başlamamız önemlidir. Kendi aralarında cinsiyet farkına bağlı olarak kelime öğrenme kapasitelerinin değişkenlik gösterdiği bilinse de dişiler 10-15 kelime ve erkek kuşlar 50’nin üzerine çıkabilirler. Ayrıca vereceğimiz tavsiyeleri yavru muhabbet kuşu üzerinde kurmaya başlamanız yetişkin kuşlara göre çok daha kolay olacaktır.

Onlarla Yakınlık Kurun

Eğitime başlamadan önce onların güvenini ve sevgisini kazanmanız ve sıkı bir dostluğu başlatmanız önemlidir. Muhabbet kuşları çevreleri ve olup biteni gözlemleyen kuşlardır. Çoğu zaman bu kuşların ortamda çok sık duydukları kelimeleri kendi kendine ezberledikleri dahi olmuştur. Onlarla kuracağınız bağ kelimeleri öğrenme sürecini fazlasıyla hızlandıracaktır.

Onlarla eğitim dışında gün içerisinde konuşmak, fiziksel açıdan temasa alışmalarını sağlamak, kelime öğrenmeleri ve konuşmaları açısından son derece hızlandırıcı etkiye sahip olacaktır. Ayrıca yavruyken sizinle birlikte olmaya başlaması da gözlemleme ve çevrelerini taklit etme konusunda başka kuşlarla vakit geçiremeden referans olarak sizin öğrettiğiniz kelimeleri daha kolay ezberlemesini sağlayacaktır. Bu nedenle muhabbet kuşu sahiplenirken eğer konuşmasını ve kelimeler öğrenmesini istiyorsanız yavru tercihi yapmanız ve eğitimi aşamasına erken geçmeniz önemlidir.

Muhabbet Kuşu Konuşma Eğitimi

Eğitime başlamadan önce basit ve öğrenmesi kolay kelimeleri seçmeniz önemlidir. Doğru kelimeleri uygun zamanda ve uygun tonlamalarla onun hafızasına yerleştirmelisiniz. Onlara ne kadar sıcak ve sevgiyle eğitim sırasında yaklaşırsanız sizin içtenliğinizi anlayan bu minik dostlarımız da o kadar kısa sürece ve başarılı şekilde bu eğitimden başarılı sonuçlarla geri dönüşü sizlere sağlayacaktır.

  • Konuşurken mutlaka yüzünüz onlara dönük olmalı ve ağız hareketlerinizi fark etmelidir.
  • Onlara öğretmek istediğiniz kelimeleri vurgulu, anlayabileceği tonlarda ve basit kelimelerden seçmelisiniz. Tüm bunlarında yanında yavaş konuşmanız da önemli!
  • Bazı kelimeleri beden dilinizle de bağdaştırabilirsiniz. Sabah ilk görüştüğünüzde “günaydın” demenin ilişkisini zamanla o da kurabilir.
  • Muhabbet kuşları ses tonlarını taklit edebildiği gibi kelimeyi söylediğiniz heyecanı da yansıtabilir.
  • Kuşlar bulunduğu ortamda çok fazla kullanılan kelimeleri kendi başlarına da öğrenebilir. Aynı durum sesler içinde geçerlidir. Bir gün sık sık kapı zilinin çaldığını duyarsanız ve kimse yoksa kuşunuzun zil sesini taklit etme ihtimalini bir gözden geçirin!
  • Yeni bir kelimeyi günde en az 10-15 kez tekrar ederek demin belirttiğimiz tonlamalarda tekrar edin.
  • Cümle öğretmek yerine sıralı kelimeler üreterek basit cümleler oluşmasını sağlayabilirsiniz. Aksi taktirde kafasının karışmasına ve öğrendiği kelimelerde de başarısız olmasına yol açacaktır.
  • Yavru olduklarından dolayı tüm harfleri öğrenmeleri ve bu harflerle uygun kelimeleri konuşmaları mümkündür. İlk öğrettiğiniz kelimeyle ikinci kelime arasında ses benzerliği ve harf benzerliği olmamasına dikkat edin. Bu sayede tüm kelimelere ağız bir konuşma gırtlağını geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.
  • Eğitim başarısız da olsa onları sevip ilginizi ihmal etmeyin. Her kuşun konuşması gibi bir garanti bulunmamaktadır. Fakat yeteri kadar vakit ayırdığınız taktirde birçok kelimeyi rahatlıkla konuşmaları mümkündür.

Muhabbet Kuşlarına Öğretebileceğiniz Kelimeler

Cici kuş, öpücük, babacık, tatlım, hadi, gel gel, günaydın, merhaba, hoş geldiniz, kim geldi, şişşt, pisi pisi, bye bye, minnoş, aşkım, şaşkın, boncuk, canımın içi, şampiyon

 

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar