MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Kısırlaştırma Sonrası Kızgınlık Belirtilerinin Devam Etmesi

5.03.2021 13:45:13

Kedilerde kısırlaştırma operasyonu kedilerin eğer çiftleştirilmeyeceğine karar verildiğinde ve çiftleşmemesi istenildiğinde yaptırılması gereken bir durumdur. Aksi taktirde doğacak yavruların bakımı ve sahiplenilmesi konusunda sıkıntı yaşanacak olması yüzünden bir önlem olarak da düşünülebilir. Kısırlaştırılmayan kedilerde ise durum bakımları açısından güç bir hal alacak olup hem onun hem de diğer aile bireyleri tarafından sıkıntılı günlerin geçmesine neden olacaktır. Özellikle kızgınlığa girmiş ve bu hormonların etkisinde olan dişi ya da erkek fark etmeden kedilerin oldukça zor anlar yaşadıkları ise tecrübe edildikten sonra sizleri anında onun anında kısırlaştırılma operasyonuna götürmenize neden olacaktır. Peki, kısırlaştırma ameliyatı sonrası kızgınlık belirtileri devam eder mi?

Erkek Kedilerin Kısırlaştırma Sonrası Yaşadığı Kızgınlık Belirtileri

Erkek kediler genel olarak kızgınlık belirtilerini daha minimal çizgilerde yaşarlar. Süre olarak da kısa süren geçici kızgınlık atakları eğer bir dişi kedi görmezseler çok da tetiklenmeyecektir. Ama kısırlaştırma sonrası kızgınlık belirtileri devam ediyor ise karşılaşılması olası durumlar şu şekildedir.

 • Evden kaçma denemeleri
 • İdrar püskürtme
 • Oldukça saldırgan bir karakter
 • İdrar kokusunda fark edilir bir değişim
 • Eşyalar ve sizin bacaklarınız üzerinde çiftleşme hareketleri
 • Rahatsız edici tonlarda miyavlama

Bu davranışlardan bazen bir tanesi görülebileceği gibi bazen aynı gün içerisinde çoğuna şahit olabilirsiniz. Genel olarak erkek kedilerin kısırlaştırma operasyonu ve iyileşme süreci çok çabuk atlatılır. Bu nedenle kızgınlık belirtilerinden uzak bir normal hayata çok daha çabuk dönüş yapabilirler.

Dişi Kedilerin Kısırlaştırma Sonrası Yaşadığı Kızgınlık Belirtileri

Dişilerde operasyon zorlu geçtiği gibi iyileşme süreci oldukça vakit alır. Bu dönemlerde onunla ekstra ilgilenmeli ve ameliyat bölgesini yalamaması ve dikişlerine zarar vermemesi için ekstra dikkatli olmalısınız.

 • Aile bireylerine ve sahiplerine çok sık sürtünme
 • Yerde yuvarlanma
 • Belirli noktalara idrar yaparak diğer erkek kedilere işaret bırakma
 • Çiftleşme pozisyonuna girme
 • Oldukça yüksek sesler çıkarma

 

Kısırlaştırma Ameliyatı Sonra Kızgınlığın Devam Etmesi

Aslında her kızgınlık belirtisi sıkıntı yaratıyor demek değildir. Özellikle dikkatli olmanız ve kızgınlığın devam ettiğine dair şüpheleri artıracak hareketler; erkek kedilerde idrar püskürtme ve dişi kedilerde çok sık ve sesli miyavlamadır.

Erkek kedilerde operasyon sonrasından 2-3 gün sonra kızgınlık belirtileri azalarak kaybolur ve tekrar bu tip durumla karşılaşmanız güçtür. Dişi kedilerde ise iyileşme sürecine kadar geçen sürede belirtiler devam eder gibi gözükse de 1 hafta içerisinde kızgınlık etkisi azalarak kaybolacaktır.  Her ne koşulda olursa olsun bu hormonların etkisi bir süre daha bünyelerinde kalmaya devam etmesinden dolayı bu süreç normaldir.

Belirtilen sürelerin üzerine çıkan kızgınlık belirtileri ise başka bir sorun olduğuna işaret olabilir. Yapılan operasyonun kısmen tutmaması yüzünden kızgınlık belirtilerine girmelerine neden olan hormonların bir şekilde salınımı hala devam edebilmektedir. Daha önce hiç kızgınlık yaşamamış kedilerin operasyon sonrası ise kızgınlık yaşama ihtimali çok zor olduğundan riski minimize etmek için veterinerler genelde kızgınlığa hiç girmeden kısırlaştırma operasyonu tavsiyesinde bulunmaktadırlar.

Erkek kedilerde yapılan operasyon bünyesinde testis, epididimis ve sperm kanalları alınırken parçasının içerde kalmış olma ihtimali bulunabilir. Ya da böbrek üstü bezlerine yaşadığı bazı problemler bunu devam ettirebilir. Dişi kedilerde ise operasyon esnasından alınan yumurtalıklar, yumurta kanalı ve rahmin aynı erkek kedilerde olduğu gibi bir kısmının kalmış olma ihtimali söz konusu olabilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar