MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Mavi Benekli Rakun Tazısı Özellikleri ve Bakımı Nelerdir?

10.05.2022 11:41:13

Mavi Benekli Rakun Tazısı Özellikleri ve Bakımı?

Bu ırk özellikle avlamak için üretilmiştir. Mavi Benekli Tilki ya da Dünyaca bilinen Bluetick Coonhound, adıyla Amerika Birleşik Devletleri kökenli bir türdür. Amerikan ve İngiliz Tazıları ile Blue de Gascogne, Cur Dogcinslerinin melezlenmesi sonucunda türemiştir. Asıl yerleri Louisiana eyaleti olan Bluetick Coonhoundlar da av köpekleri gibi oldukça hızlı koşma ve mükemmel derecede koku alma yeteneklerine sahiptirler. Oldukça ses çıkaran bu ırk 1946 yılında ayrı bir köpek türü olarak kabul edilmişlerdir. Sahiplerine çok bağlıdırlar.

Mavi Benekli Rakun Tazısı (Bluetick Coonhound) Genel Özellikleri Nelerdir?

Anavatanları Amerika Birleşik Devletleri’nin Louisiana eyaleti olduğu bilinmektedir. Birçok farklı köpek ırklarının melezlenmesi sonucu ortaya çıkmışlardır. Orta ırk köpekler arasında yer almaktadırlar. Erkekleri 25-35 kilogram ağırlıklarında olup 55-70 santimetre uzunluklarındadır. Dişileri ise 20-30 kilogram olup 50-60 santimetre arasındadırlar. En belirgin özellikleri ise mavi benekleridir. Tüm bedenleri saran bu benekler sadece yüz hatlarında bulunmaz. Kısa tüylere sahiptirler. Uzun ve sarkık kulaklara sahipler. Koku alma duyuları kusursuzdur. Egzersiz ihtiyaçları yüksek bir ırktır. Apartman dairelerinde yetiştirilmesi uygun değildir. İnatçı bir yapıya sahiptirler. Eğitimleri bu nedenle kolay değildir. Çok zeki ve meraklı bir ırktır. Çok yüksek sesle uluma ve havlamalarıyla tanınmaktadırlar. Kalça rahatsızlıkları ve eklem rahatsızlıklarına yatkın bir türdür. Ortalama yaşama süreleri ise 10 ile 15 yıl arasıdır.

Mavi Benekli Rakun Tazısı (Bluetick Coonhound) Bakımı Nelerdir?

Bu ırk köpek türleri arasında en zor eğitilen türlerden biridir. Bundan dolayı ilk defa sahiplenecek kişilere uygun bir tür değildir. Yavru haldeyken sahiplenilmesi durumunda ise profesyonel eğitenlere tarafından eğitilmelidirler. Bakımlarını zorlaştıran bir diğer konu ise egzersiz ihtiyaçlarının yüksek olmasıdır. Geniş arazilerde ve geniş bahçeli evlerde bakılması bu ırk için idealdir. Mükemmel bir av yetenekleri olduğu için görmüş olduğu her canlının peşinden giderek başlarını her türlü belaya sokabilecek kadar da dik kafalıdırlar. Kısa tüylü olmaları ise sahipleri için avantajdır. Haftada bir defa taranmaları yetecektir. Bu açıdan köpeğin deri rahatsızlığı ise ortadan kalkmış olacaktr.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar