MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Ainu (Hokkaido) Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı Nelerdir?

10.05.2022 10:20:48

Ainu (Hokkaido) Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı Nelerdir?

Anavatanı isminden de anlaşılacağı üzere Japonya olan Ainu köpek türü, kendi ülkesinde ve tüm dünyada farklı isimlerle anılmaktadır. Japonya’da sıklıkla kullanılan isimleri ise Hokkaido’dur. İsimlerini Japonya’da keşfedildikleri yerden alan Ainu’lar, Japonya’nın dışında çok nadir bulunan köpek ırkıdır. Bundan dolayı da Avrupa ve Amerika’da oldukça kıymetli olan Ainu ırkı, tarihinin 3 bin yıl öncesine dayandığı bilinmektedir. Şirin görünümlerinin altında beklemeyecek bir unsur yatmaktadır. Bu da mükemmel bir av köpeği oluşlarıdır. Oldukça temkinli ve bir o kadar da korumacı bir karaktere sahip olan Ainu köpek ırkı, çok atletiktir. Ainular, fiziksel özellikleriyle, karakterleriyle ve sadakatleriyle Japonya’nın en gözde köpek türlerinin başında gelmektedir.

Ainu (Hokkaido) Köpek Irkı Genel Özellikleri

Anavatanları Japonya olup sadece Japonya’ya özgü bir köpek türüdür. Dünyanın başka hiçbir yerinde yetiştirilmezler. Orta ırk köpek türleri arasında yer almaktadırlar. Uzunlukları 45-60 santimetre arasında olup ağırlıkları ise 20-30 kilogram aralığındadır. Tüy renkleri genel olarak beyaz, bej, kahverengi ve krem tonajlarındadır. Tüy uzunlukları ise orta derecededir. Kaslı bir gövdeleri vardır. Çene yapıları oldukça güçlüdür. Çok cesurdurlar. Enerjik hayvanlardır. Sahiplerine bağlılıklarıyla bilinmektedir. Koruma, bekçi ve av köpeği olarak tanınmaktadır. İnsanlarla çok rahat bir şekilde empati kurabilme yeteneğine sahip bir türdür. Soğuk havalara karşı oldukça dayanıklıdır. Dişi Ainular doğumda 5 ila 10 tane yavru dünyaya getirebilmektedir. Tüy bakımları ve göz bakımları asla ihmal edilmemelidir. Eklem hastalıklarına yatkındırlar. Özgür hayvanlardır, bu nedenle özgürlükleri kısıtlandığı takdirde strese girip kendilerine zarar verebilecek kadar hassas bir türdür. Tüy dökümleri orta derecededir. Haftada 2 defa taranması durumunda tüy bakımları sahibini çok yormayacaktır. Bu ırkın ortalama yaşama süreleri ise 12 iyi bakılması durumunda 15 yıl arasındadır.

Ainu (Hokkaido) Köpek Irkı Bakımı

Bakımlarında ki en önemli nokta egzersiz ihtiyaçlarıdır. Uzun saatler koşup oynamaya bayılan bir türdür. Ainular apartman dairelerinde yaşamaya uygun bir köpek türü değildir. Geniş bahçeli ve çiftlik alanları gibi yerlerde yaşaması kendileri için en ideal alanlardır. Sahipleriyle oyun oynamaktan aşırı derecede zevk alırlar. Ainular özellikle mevsim geçişlerinde tüy dökümleri artacağı için taranmaya ihtiyaç duyarlar.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar