MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Cardigan Welsh Corgi Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı Nelerdir?

9.05.2022 17:28:28

Cardigan Welsh Corgi Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Görünüşleri bakımından adeta tilkiye benzeyen Cardigan Welsh Corgi ırkı kısa bacaklı ve uzun kuyruklu bir çoban köpeğidir. İçgüdüsel olarak korumacı ve atik bir ırktır. Ataları Pembroke Welsh Corgiler’den biraz daha agresif ve hareketlidirler. Cardigan Welsh Corgi’nin atalarına göre kulakları daha büyüktür. Cüce köpek ve Cardi isimleriyle de bilinen bu ırk 3bin yıl öncesinden geldiği bilinmektedir. İsimlerini isi Galler’in Cardiganshire bölgesinde ortaya çıktıkları için oradan almaktadır. Mini ırk köpekler arasında yer almış olsalar da koruma ve sürü gütmeleri konusunda oldukça yeteneklidirler.

Cardigan Welsh Corgi Köpek Irkı Genel Özellikleri

Anavatanları Galler’dir. Kısa bacaklı olmaları nedeniyle mini ırk köpekler arasında yer alsa da ağırlıkları boylarından fazladır. 30-32 santimetre aralıklarında olan bu ırk 20-25 kilogram aralığındadırlar. Kaslı ve güçlü bir gövdeye sahiptirler. Tüyleri açısından soğuk havalara karşı oldukça dayanıklıdırlar. Yumuşak, kısa ve sık tüylere sahiptirler. Tüy renkleri ise krem, kahverengi ve siyah tonlarındadır. Kulakları kafalarına göre dik ve ovaldir. Oldukça hareketlidirler. Çok zeki ve eğitimleri oldukça kolaydır. Sahiplerine çok bağlıdırlar. Çok yetenekli birer çoban köpekleridir. Sahiplerini cesurca korurlar. Göz ve eklem hastalıklarına yatkınlıkları vardır. Ortalama yaşama süreleri 15 ile 20 yıl arasındadır.

 

Cardigan Welsh Corgi Köpek Irkının Bakımı

Çoban köpeği olmanın getirmiş olduğu özelliğiyle geniş alanlarda koşmaya ve oynamaya ihtiyacı olan köpek ırkıdır. Mini ırk olmaları nedeniyle apartman dairelerinde yaşamaları uygun görünse de çok fazla egzersiz ihtiyaçları olduğu için geniş bahçeli evlerde bakılması daha uygun görülmektedir. Tüy dökümleri yılda 2 defa orta seviyede olur. Haftada 2 defa taranmaları halinde tüy dökümleri en az şekilde olacaktır. Yılda 1 defa yıkanması uygun görülmektedir. Cardigan Welsh Corgi köpekleri kısırlaştırıldıktan sonra daha çabuk bir şekilde kilo almaya başlamaktadırlar. Bu nedenden dolayı obezite hastalıklarına yakalanmaları yüksektir. Bu riski azaltmak için ise kısırlaştırma operasyonundan sonra bu ırklara özel hazırlanan Light kuru köpek mamaları ile beslenmelidirler. Keskin zekaları sayesinde en karmaşık oyunları dahi çok rahat bir şekilde düzenler ve oldukça eğlenerek oynarlar.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar