MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Lakeland Terrier Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

9.05.2022 13:56:34

Lakeland Terrier Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Anavatanları İngiltere olan Lakeland Terrier köpek ırkı, yaklaşık olarak 100 yıl önce keşfedilmiştir. Avrupa ve Amerika’da oldukça popüler olan bu köpeklerin en çarpıcı özellikleri ise dalgalı bir görüntüsü olan tüyleridir. Mini köpek ırkı olarak bilinen Lakeland Terrier apartman dairelerinde yaşamaları uygundur. Ancak çok havladıkları için ve yüksek egzersiz ihtiyaçları olduğu için bahçeli evlerde bakılması daha uygundur. Özgüvenleri çok yüksek ve cesur bir ırktır. Oldukça hareketli ve neşeli bir köpektir. Çok inatçı oldukları için agresif tavırlar sergileyebilirler. Bunun önüne geçmekiçin ise yavruyken doğru bir eğitimle kolaylıkla sorunu ortadan kaldırabiliriz.

Lakeland Terrier Köpek Irkı Genel Özellikleri

Anavatanları İngiltere’dir. Mini ırk köpekler arasında yer almaktadır. 30-40 santimetre arasında boylara sahiptirler. Ortalama 7-10 kilogram arasındadırlar. Gözleri genellikle koyu renktedir. Kulakları aşağıya doğru kıvrık bir şekildedir. Tüyleri sert ve dalgalıdır. Tüy dökümleri neredeyse yoktur. Çok az tüy dökerler. Enerjileri yüksek, hareketli ve neşeli bir ırktır. Tüy renkleri çoğunlukla kahverengi ve vücudunun belli kısımlarında ise yer yer siyah renkte benekleri bulunmaktadır. Eğitimleri her ne kadar kolay olsa da inatçı yapıları yüzünden eğitimleri zorlaşabilir. Fakat çok zeki oldukları için öğrenmeye açıktırlar. Oyuncu bir karaktere sahiptirler. Sahiplerine çok bağlı ve sadıktırlar. Ailede gördükleri tüm canlıları korumaya yatkındırlar. Diğer ırklara mesafeli ve temkinlidirler. Çok fazla gürültü çıkarırlar. Ortalama yaşama süreleri ise 15-17 yıl arasındadır.

Lakeland Terrier Köpek Irkı Bakımı

Lakeland Terrier ırkı karakterleriyle paralellik göstermekte olan inatçı tüyleri dışında bakımları zor sayılmayan hayvanlardır. Sert ve dalgalı tüylere sahiptirler. Haftalık düzenli bir şekilde taranması gerekmektedir. Aksi takdirde ölü derilerden arınamaz ve deri hastalıklarına kapılabilirler. Fırçalanmaktan hoşlanmazlar. Ancak ısrarla fırçalanması gerekmektedir. Yalnız kalmakta diğer Terrier ırkları gibi hoşlanmazlar. İnatçı bir tavırları olduğu için başlarını kolayca belaya sokabilirler. Bu nedenle dışarıda gezi halindeyken göğüs tasmaları ile gezdirilmeleri gerekmektedir. Yavruyken doğru bir şekilde eğitimleri sonucunda sosyalleştirilmesi kolay olacaktır. Son derece eğlenceli hayvanlardır. Oyun oynamadan durmazlar. Egzersizleri dışında da sahipleri olarak oyun için vakit ayırmak uygun olacaktır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar