MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Bandogge Mastiff Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

9.05.2022 10:38:22

Bandogge Mastiff Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Bandogge Mastiff’lere Amerikan Mastiffleri de denilen bu ırklar, görünüşleriyle biraz korkutucu olabilirler. Fakat uysal ve zeki köpekler olan Bandogge Mastiff ırkı, yetiştirilmeye bağlı olaraktan agresif tavırlar gösterebilirler. Karakterleri gereği yabancılara karşı saldırgan tavırlar gösterebilen Bandogge Mastiff’ler, iyi yetiştirildiklerinde son derece uysal canlılar olurlar. Güçlerinin farkında olan ve bundan dolayı kendine güveni son derece yüksek olan bu ırk ne yazık ki geçmiş dönemlerde dövüş köpekleri olarak yetiştirilmişlerdir. Hala Amerika’nın bazı eyaletlerinde dövüştürülmekte olan bu ırklar mükemmel derecede koruma köpekleridir. Sahiplerine aşırı derecede bağlıdırlar. Sahiplerini korumak için çekinmeden canları pahasına cesur bir şekilde her türlü fedakarlıklar yaparlar.

Bandogge Mastiff Köpek Irkının Genel Özellikleri

Anavatanları Amerika Birleşik Devletleri olarak bilinmektedir. 1960 yılları zamanında üretilmeye başlanmıştır. Safkan köpek ırklarından değillerdir. Ataları Neapolitan Mastiff, İngiliz Mastiff, Amerikan Pitbull Terrierlerdir. Büyük ırk köpeklerdir. 65-75 santimetre uzunluklarındadırlar. Ağırlıkları ise dişilerde 35-40 kilogram aralığındadır. Erkeklerde ise 60-65 kilogram aralığındadır. Çok güçlü ve atletik bir gövdeye sahiptirler. Koruma özelliği bulunduğu için dünyaca güvenlik görevlileri tarafından tercih edilen köpek ırklarındandır. Yabancılara karşı son derece saldırgan olan Bandogge Mastiffler sahiplerine ve aile olarak benimsediği diğer bütün canlılara karşı son derece uysaldır. Egzersiz ihtiyaçları çok yüksektir. Gürültü çıkarmayı sevmezler. Çok zeki ve meraklı köpeklerdir. Çok fazla ilgi ve sevgi beklerler. Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar. Ortalama yaşama süreleri 10-12 yıl arasında değişmektedir.

Bandogge Mastiff Köpek Irkı Bakımı

Yuvalarını ve ailelerini cesur bir şekilde her türlü tehlikeye karşı koruyan Bandogge Mastiffler, doğru bir eğitim sonrasında sahiplerinin hiçbir sözünden çıkmayacak ve sonuna kadar sadık kalabilecek çok iyi bir dosttur. Agresif bir yapıları olsa da birlikte yaşamakta oldukları her canlıya son derece uysal ve nazik davranmaktadırlar. Egzersiz ihtiyaçları yüksek olduğu için yürüyüşe çıkarıldıklarında mutlaka köpek tasmaları takılmalıdır. Fazla korumacı olduklarından dolayı yürüyüş sırasında yabancılara karşı saldırganlaşabilirler. Apartman dairelerinde yaşamalarında hiçbir sorun yoktur. Dışarıda kimseyi dinlemezler. Sadece sahiplerinin sözlerine önem verirler. Eğitimleri zor değildir. Fakat profesyonel kişiler tarafından eğitimleri verilmelidir. Çok fazla salya akıtırlar. Tüy dökümleri yok denilecek kadar azdır. Haftada bir defa taranmaları idealdir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar