MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Maltız Köpeği Ve Bu Türün Çok Tercih Edilmesinin Nedenleri

15.08.2020 12:34:06

Maltız köpek cinsi veya bir başka değişle malta köpeği bu köpekler insanlar tarafından çok sevilen bir köpek ırkıdır, özellikle de yaşlılar ve çocuklar tarafından. Bu köpek cinsini çevremizde sıklıkla görmekteyiz lakin ismini pek bilemeyebiliriz. Görünüş itabariyle pofuduk parıltılı bembeyaz parlak tüyleri içinde parıldayan gözleri düğme gibi küçük burnuyla görenleri kendine hayran bırakan bir tür olan  bu köpek cinsi ufak boyutları sebebi ile de çok sevilip evcil hayvan olarak tercih edilmelerini sağlıyor. Herkes onun İsmine bakıpda atalarının maltada doğup büyüdüğünü, bu ırkın oradan geldiğini sanmayın. Aslında o bir İtalyan; yani daha doğrusu, adını eski Sicilya kendi Melita’dan alıyor. Hayat dolu, keskin görüşlü ve zeki oluşları sayesinde, limanlarda ve gemilerde fare yakalama işi bu dostlarımıza verilmiştir. Maltız köpeklerinin anatomileri açısından küçük ırk bir köpek cinsidir ve boyutları olarak 25 cm yi ve 4 kg ağırlığı geçmezler. Bu köpeklerin bu kadar minik olduğuna bakmayın çok güçlü, kuvvetli ve kararlıdırlar. Bu köpekler sahiplerinin, adeta bir gölgesi gibi peşinde dolaşırlar ve her ne olursa olsun canı pahasına sahiplerini korumaya her zaman  hazırdırlar. Bu tür  oyun oynamaya bayılırlar, oldukça da sabırlı olan bu köpek cinsi çocuklarla da çok iyi anlaşırlar.

Soyları Çok  Eskiye Dayanır

Elde edilen kaynaklara göre maltız köpeği milattan önce 500 lü yıllara ait bir amfora yani ozamanlara ait bir çeşit toprak çömleğin üzerinde bir köpek resminin matız cinsi köpeğe ait olduğu düşünülmekte. Bu türden  Antik Yunan ve Roma edebiyatında bahsediliyor. Bunun yanısıra ünlü düşünür flozof aristotalesin maltız ırkırdan bahsettiği bilinmekte.  Kısacsı bu sevimli tür çok eski türlerden bir tanesi.

Kürkürünün Rengi Daima Beyazdır

Maltız köpeği tipik bir özellikleri olan beyaz tüylüdür. Bazılarının kulaklarında farklı renkte minik izler olabilir. Ancak genel olarak bu tür bembeyaz bir türdür. Aynı zamanda maltız köpeği uzun tüyleriyle bilinir. Uzun ipek gibi dümdüz tüyleri vardır. Bu kadar uzun tüylü bir tür olmalarına karşın neredeyse hiç tüy dökmezler. Upuzun ipeksi tüylü  bu türü sevmelere doyamayacaksınız.

Bu tür adeta evcil hayvan olarak için yaratılmıştır. Gerek boyutları gerek sosyal oluşları gerekse bakımlarınıı kolay oluşu bu türün evcil hayvan olarak tercih edimesininin baş nedenlerinden bir tanesidir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar