Kedilerde İnsanlar Gibi Gaz Çıkarırlar Mı?

14.08.2020 18:26:28

Kedilerin insanlara benzer özellikleri pek tabi vardır. Her ne kadar bizlerden çok farklı olsalarda bizlerle gibi onlarında bir yaşam döngüsü bulunmakta ve bu yaşam döngüsü içerisinde insanlarla benzer özelliker taşıyabilirler, gaz çıkarmakta bunlardan bir tanesidir. Daha önce kedinizin gaz çıkardığını duymadıysanız, duyduğunuzda şaşırabilir hatta endişelenebilirsiniz. Aslında dişelenmenize hiç gerek yok. Evet kediler bir çok sebepten ötürü gaz çıkarabilirler, ancak genelde kedilerin gaz çıkarması sorun teşkil etmez. Ayrıca kedilerin çıkardıkları gaz genelde kokusuzdur.

Gaz Çıkarmasının Temel Nelenleri Neler Olabilir?

Kedinizin yüksek lifli gıdalar tüketmesi gaz çıkarmasının başlıca nedenlerinden birtanesi olabilir. Evcil dostarınız yüksek lifli gıdaları tüketmelerinde ise endişelenecek bir durum söz konusu değildir. Bunun yanı sıra süt ve süt ürünleri de gaz oluşumuna neden olabilir. Bunun nedeni ise süt ürünlerinin içerisinde bulunan laktoz maddesidir. Kedilerin bu maddeyi sindirememesi sonucunda, sindirim bozukluğu ve ishal olması muhtemeldir. Çok hızlı yemek yemek kedilerde havayı yutmalarına sebep olabilir. Aynı durum insanlarında başına gelen bir durumdur ve bu sebepten ötürü de gaz çıkarabilirler. Ayrıca kediler bozuk yiyecekler, kendilerini yalarken yuttukları kedi tüyleri, beslenme düzeni veya farklı bir mamaya geçmeden ötürü gaz çıkarma sorunu yaşanabilir. Ancak bu durumu sık sık görüyorsanız eğer uzman bir veteriner hekimden destek alabilirsiniz.

Peki Bu Durum Endişe Vericimidir?

Kedilerin bu durumundan endişe edilecek bir şey yoktur. Ancak içinizin rahat etmesi ve sorunun profesyonel bir  yardım alınarak çözülmesi açısından bir veteriner hekime başvurabilirsiniz. Ancak belirtiler çok etkin seyrediyorsa örneğin; Sürekli karın gurultusu, aşırı gaz çıkartmak, ishal, dışkıda ve ya poposunda kan gibi belirtiler varsa, gaz çıkarma durumu olsun olmasın bu belirtilerden her hangi birtanesi yada bir kaçı görüldüğü takdirde  hiç vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurulmalıdır. 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar