MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

17.08.2020 13:01:13

Kediler sevimli, bir okadar da cana yakın hayvanlardır. Bir çoğumuz evimizde kedi besliyoruz ve bakımları için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Ancak belki de hala bir çoğumuzun bilmediği yada yanlış bildiği bir sürü bilgi var. Bu yazımızda kulaktan kulağa dolaşan bir sürü hurafe, bir sürü gereksiz yanlış bilgilerden başlıcalarını sizlerle paylaşacağız.

Kedi Tüyü Ciğerde Kiste Sebep Olur

Bu yanlış bilgiyi sizlerde hayatınızda birkez bile olsa duymuşsunuzdur. Halk arasında en yanlış bilinen bilgilerden bir tanesi bu bilgidir. Kedilerin tüylerinin ciğerlerine yapışarak ciğerde kiste sebep olabileceği. Bugün bile hala bu yanlış bilgiyi savunan hayvan severler mevcut. Bu yanlış bilginin aslı ise şöyle ki, kedi tüyü asla kiste sebep olmaz kiste sebep olan şey kedi tüyü üzerinde bulunan bir çeşit parazit türüdür. Bu parazitler ise genellikle düzenli veteriner kontrolü yapılmayan ve aşıları tam olmayan kedilerde görülür.

Kediler İçin Kemik Faydalıdır

Böyle bir yaygın bir inanışta mevcut, kediler için kemiğin faydalı olduğu. Bu bilgiye nereden nasıl ulaştılar bilmiyoruz ama nereden ulaştılar ise bu bilginin yanlış bir bilgi olduğunun altını çizmek istiyoruz. Kemik kediler için faydalı olabilir ama hangi tür kediler için. Ailenin büyük öğeleri için tabi ki, onlar kemik yiyebilmek için gerekli donanıma sahip olarak dünyaya geliyorlar. Ancak bizim ufaklıklar ufacık dişleriyle bırakın kemik kırmayı kendi dişlerini kırarlar ancak. Ayrıca kemik yemeleri de bağırsak delinmelerine, ve ağız içi parçalanmalara da neden olabilmekte. Sokak kedilerine gelecek olursak, onlar doğada hayatta kalmak için her şeyi yapıyolar. Bir nevi hayat mücadelelerinde yaşamlarını sürdürebilmeleri için buna mecburlar.

Çiğ Et Kediler İçin Çok Faydalıdır

Evet verdiğiniz zaman kediler çiğ eti büyük iştahla yiyeceklerdir. E nede olsa atalarının genlerini taşıyorlar. Ancak kediler çiğ etleri her ne kadar severek yeselerde kediler için çok zararlıdır. Çünkü çiğ et içerisinde çok sayıda bakteri barındırıyor. Ve buda kedinizin hastalanmasına hatta zehinlenmesine sebep olabiliyor. Belkide şimdi aklınızda aslan kaplan gibi büyük kedilerin çiğ et yediği sorusu vardır. Bu sorunuza açıklık getirelim, şöyleki onlar vahşi ve yırtıcı hayvanlardır ve doğaları gereği öyle yaşamak zorundalar ve ayrıca anotomileri bu durum için uygun. Bu durum bizim ufak kedier için tabikide geçerki değil onların fiziksel özellikleri, ve anotomileri için uygun değildir.

Kedilerden İnsanlara Parazit Bulaşır

Buda kedi tüyü gibi gibi bir mitten ibaret. Çünkü böyle bir şey söz konusu değildir. Günümüzde bu durumun gerçek olduğunu sanıp kedilerden korkan uzak duran insalar bile halen mevcut. Altını çizmekte fayda var, kedilerden insanlara parazit bulaşmaz ama, parazitler kedilerden kedilere bulaşabilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar
CedricF21
8.09.2020 09:11:18
Merhaba, tüm dünya çiğ beslemeye geçip bunun faydasından bahsediyorken hala çiğ et zararlı demeniz tuhaf. ne demek çiğ et bakteri barındırıyor? yahu öyle olsa kasapta sattırırlar mı onu? bakteri bi tek kediye mi zararlı? biz ne olacağız? ayrıca öyle anatomi manatomi değişimi vs hikaye. veteriner hekimler o kadar iyi biliyor ve dürüstse kuru mamaların zararlarını da mertçe söylesinler. %90 açgözlünün teki.