MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Lapponian Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

10.06.2023 00:45:39

Bugün sizlere görünüşleri ile neredeyse tüm hayvanseverlerin gönlüne taht kurmuş mükemmel bir köpek ırkından bahsedeceğiz. Minicik kulakları ve kıvrık kuyrukları sayesinde görünümlerini güzelleştiren ve oldukça sevimli yüz hatları ile tüm köpek severlerin bayıldığı Lapponian cinsi köpek dostlarımızın anavatanı Finlandiya ülkesidir. Tarih olarak epey eski dönemlere dayanan Lapponian cinsi köpek dostlarımız, ismini anavatanı olan Finlandiya'nın en büyük fakat seyrek nüfuslu Laponya'dan almaktadır. Laponya denilen yer kuzey kutup dairesinde bulunuyor ve inanılmaz soğuktur. Bu sebepten dolayı bu dondurucu soğuklara dayanabilen bir kürke sahip olan Lapponian cinsi köpek dostlarımız, Lap lakabının yanında Finnish Reindeer Herder olarak da biliniyor. Özellikle de 16. yüzyıl sıralarında çok popüler olan Lapponian cinsi köpek dostlarımız Norveç, Rusya ve Danimarka gibi kuzey avrupa ülkeleri arasında çok tanınırken ülkemizde çok az tanınır.

Lapponian Cinsi Köpek Karakter ve Kişilik Özellikleri

Lapponian cinsi köpek dostlarımız çok çalışkan, itaatkar olmasının yanında enerjik köpek dostlarımızdandır. Bu güzel dostlarımız ısırma, saldırma ya da sinirlenme sebebi ile olmasa da içgüdüsü sayesinde havlayan bir türdür. Yalnızca ev ortamında yaşamak ile sınırlı olmayan Lapponian cinsi köpek dostlarımız açık alanda yaşamayı çok sever. Özellikle bu ırk birçok köpek ırkının tersine kurtlara karşı son derece cesurdur. İçgüdüsel olarak kurtlardan korkmayan nadir ırklardandır. Lapponian cinsi köpek dostlarımız zorlu hava şartlarına karşı inanılmaz iyi bir tutum sergilerler. Lapponian cinsi köpek dostlarımız soğuk hava şartlarındaki dayanıklılığı sebebi ile soğuk iklimin görüldüğü yerlerde bulunurlar. Kısa tüylü olan türün yanı sıra uzun tüylü olan Lapponian cinsi köpek de vardır. Koruma içgüdüsü yüksek bir köpektir. Yabancılara karşı oldukça temkinli davranırlar. Lapponian cinsi köpek dostlarımız diğer köpek dostlarımızın tersine çocuklar ile dostluk konusunda ve diğer evcil dostlarımız ile sıcaklık konusunda pek sıcak değildir. Ayrıca diğer köpeklerle de pek arasının iyi olduğu söylenemez.

Lapponian Cinsi Köpek Bakımı

Elbette tahmin edebileceğiniz üzere Lapponian cinsi köpek dostlarımız apartman dairesinde yaşamaya uygun olmayan köpek cinslerindendir. Bu köpek türünün en özgür olduğu ortamlar yaşam alanlarıdır. Lapponian cinsi köpek dostlarımız için en iyi yerler köy evleri ve bahçeli evler olacaktır. Lapponian cinsi köpeklerle yürüyüşe çıkabilirsiniz ve oyun oynamaktan çok keyif alırlar.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar