MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kuru Kedi Burnu Hastalığa Bir İşaret Midir?

24.02.2020 12:04:14

Evcil hayvan sahipleri köpeklerinde ve kedilerin kuru bir burnun hastalık alameti olduğunu düşünmekle birlikte çok olumsuz şeylerin başlarına geleceğini dair inanç taşımaktadır. Kuru, sıcak veya nemli bir burnun hastalıkla herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Burada bilinmesi gereken en önemli bilgi çeşitli sebeplerle gün içerisinde kedinizin burnu kuru ya da nemli bir hale geçebilirken biz fark etmesek bile güç içerisinde defalarca bu değişiklik baş gösterebilir.

Bütün gün güneşin karşısında duran kedinin ya da havası bir odada kalorifer karşısında yatan kedinin burnu gün içerisinde ıslak ya da kuru kalabilir. Bu durumu asla hastalıkla bağdaştırmamak gerekmektedir. Fakat kedilerimizin burnu farklı şekilde rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Bunu da bilgi olarak evcil hayvan bakım bilgilerimize ekleme ileride yaşanabilecek sıkıntıların önlenmesi ve fark edilmesinde işimize oldukça yarayabilir. Kedilerin hareketlerindeki anormal davranışlar, fiziksel değişimler gibi hastalığın asıl belirtileri takip edilmelidir. Çevreye karşı ilgisizlik, kusma, ishal, depresyon ve iştahsızlık gibi durumların yanında burun kuruluğu var ise dikkat etmeniz gerekebilir fakat tek başına burun kuruluğu üstte saydığımız normal hayat içerisinde olabilecek ve geçebilecek standart bir durumdur. Tüm bunların yanında burunlarının hafif nemli olmasının yanında demin saydığımız olumsuzluklar olması halinde de acilen bir veteriner ziyareti gerçekleştirip kedinizi kontrol ettirmeniz yerinde bir hamle olacaktır.

Kedilerin Burnu İncelenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle burunların hafif nemli olması en çok olağan ve sağlıklı durum olarak sıkıntılı durumların olabileceği çok farklı rahatsızlık belirtileri olabilir. Sağlığına dair endişe duymamız burunla alakalı diğer belirtileri ise şu şekilde sıralayabiliriz. Burnunda çatlak, üzerinde yara kabukları ya da açık yaralar dikkat çekiyorsa bir hastalık ve problem var demektir. Burnu su kaybına bağlı olarak kuruluk belirtisi de gösterebilir. Fakat normal hastalıkların yanında burunda beliren bir farklılık ise hastalık şüphesini destekler nitelikte olabilir. Derisinde ya da cilt problemleri yaşadığının bir göstergesi de olabileceği dikkatlerden kaçmamalıdır. Burnunu incelerken dikkat çekilmesi diğer nokta ise burun akıntısının olup olmadığıdır. Akıyorsa akıntısı şeffaf ve berrak olması bir sıkıntı olmadığının işaretidir. Kabarık, koyu renkli, sarı, yeşil renkler sıkıntılı durumların belirtisi olabilir. Uyku hali ve sıcağın yüksek olduğu bölgelerde yaşayan kediler de burun kuruluğu çok fazla görülebilen bir durum olup, paniğe kapılmaya gerek duymadan evcil dostunuzu göz hapsine almanız ve bir anormallik olup olmadığını takip etmeniz çok daha uygun bir hamle olacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar